Sağlık

Yumurtanın faydaları

Yumurta sizi için iyi bir gıda demek yeterli değildir yumurta mükemmel bir gıdadır desek daha doğru olur. Amerikan Kalp Derneği günde bir yumurta veya haftada en az 6 yumurta yenmesi gerektiğini belirtiyor.Bu tavsiyenin arkasında sayısız neden var. Başlangıç için , yumurta içerisinde bulundurduğu kaliteli protein ile vücuda güç, kuvvet ve enerji sağlar. Yumurta ayrıca beyin gücünü artırır, gözleri ve kalbi korur , doğurganlığı artırır. Düşük kalorilidir, ihtiyacımız olan temel besinleri içerir ve ucuzdur, pişirmesi kolaydır, lezzetlidir. Bütün bunlar yumurta yemeniz için harika sebepler öyle değilmi ?

Mükemmel protein kaynağı

Düzenli olarak yumurta yemeniz durumunda vücudunuz size teşekkür edecektir. Bunun nedeni, vücudunuzun metabolik olarak aktif kas dokularını büyütmek ve korumak için proteine ihtiyaç duymasıdır. Bu amaçla bazı temel amino asitlere ihtiyaç duyar ve yumurta bunların hepsine paket halinde sahip olduğundan mükemmel bir protein kaynağıdır.Yumurtada bulunan yüksek kaliteli protein sürekli bir enerji sağlar ve kas gücünü artırır.Yumurta proteini ayrıca uzun süre tokluk hissi verdiğinden kilo kontrolündede yardımcı olur.

Bol besin içeriği

Yumurta size sağlıklı ve kaliteli proteinden başka yararlarda sunar. Bunlar birçok temel vitamin ve minerallerdir. Vitamin A (Büyüme ve sağlıklı cilt için), Vitamin E (Hücreleri paslanmaktan korumak için), Vitamin B1 (karbonhidratların enerjisini açığa çıkarmak için), Vitamin B2 (Yağ ve protein enerjisini açığa çıkarmak için), Vitamin B6 (Proteini kullanabilmek için) ve Vitamin B12 (Sinir lifleri ve kan hücrelerin oluşumu için) gibi vitaminler içerir. Yumurtada bulunan demir, çinko iyot ve selenyum mineralleri vücudumuzun düzgün çalışması için gereklidir.

Yumurta ve Vitamin D

Yumurta dişler ve güçlü kemikler için gerekli D Vitaminide içerir. Tek bir yumurta günlük ihtiyacımızın %20 sini karşılar. D Vitamini eksikliği , bağışıklık sistemi bozukluğu, kalp hastalıkları, kemik erimesi ve ruh sağlığına etki eder.

Kolestrol Faktörü

Yumurta uzun yıllar kolestrol için zararlı olarak etikenlendiysede artık son yıllarda yapılan araştırmalar aslında kolestrol için ne kadar iyi olduğunu ortaya çıkardı. Yumurta ve kötü kolestrol arasında hiçbir ilişki olmadığı kanıtlandı. Bu çalışmalar hergün bir yada iki yumurta yemenin kalp sağlığı açısından çok yararlı olduğu ve kalp hastalığı riskini düşürmeye yardımcı olacağı bilgisine ulaştırmıştır.

Sağlık açısından

Yumurta her yaşta insan için gerekli bir gıdadır. Yumurta içerisinde bulunan kolin beyin gelişimi sağlar, kardiyovasküler ve sinir sisteminide dengede tutar. Gebe kadınlarda kolin maddesi fetüsün beyin gelişimine önemli katkı sağlar. Yumurtada bulunan kükürt saçınıza ve cildinize parlaklık verir. Yumurtada bulunan lutein ve zeaksantin antioksidanları yaşlılarda katarakt ve maküler dejenerasyon riskini azaltır. Yumurta bazı kanser türlerini özelliklede meme kanserini önlemede etkilidir. Artık yumurtanın ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz , yumurtayı günlük yaşamınızın bir parçası haline getirmeniz ümidiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir