Eğitim, Güncel

YÖK’ten sürpriz katsayı kararı

YÖK Genel Kurulu aldığı kararla Üniversiteye giriş sınavlarında puan hesaplamasında kullanılan katsayı uygulamasını kaldırdığını açıkladı. YÖK Genel Kurulunun, Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında dün başlayan ve halen devam eden toplantısından sürpriz bir karar çıktı. Bize ulaşan bilgilere göre toplantıda yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulaması ele alındı. Katsayı uygulamasının her aday için 0.12 olarak sabitlendiği , sınava giren adaylar arasında fark kalmadığı için katsayının fiilen kaldırılmış olduğu belirtildi.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun ”Yükseköğretime Giriş” maddesinde, ”Mesleğe yönelik programlar uygulayan liselerin mezunları, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek aynı alanda bir yükseköğretim kurumuna girerken, başarı notları ayrıca tespit edilecek bir katsayı ile çarpılmak suretiyle değerlendirilerek giriş sınavı puanlarına eklenir” hükmü yer alıyor. Bu yüzden meslek liseleri ve İmam Hatip liseleri mezunları kendi bölümleri dışında bölüm seçtikleri zaman kazanma şansları büyük oranda azalıyordu. Eşitlik sağlanması açısından katsayının kaldırılması yıllardır gündemdeydi.

Eski  durumda yerleştirme puanları hesaplanırken kendi alanıyla ilgili bölüm tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) 0,15 katsayısıyla, alan dışı tercihte ise 0,12 katsayısıyla çarpılıyordu.

Toplantıda ayrıca Rize de bulunan Rize Üniversitesinin adının Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak değiştirilmesi kararı çıktı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir