İnternet

Yeni outlook.com’u kullanmak için 10 sebep

2006 Yılından beri Gmail kullanan birisi olarak, outlook.com’un sunduğu hizmetler ve özellikleri bakımından ayrıca kullanıcı arayüzünün Gmail’den çok uzak farkla üstün olması ile son derece cazip olduğunu söyleyebilirim. Henüz bir geçiş planlamış değilim ama deneyim amacıyla birincil Gmail adresimi outlook.com hesabıma bağladım ve önümüzdeki bir kaç hafta outlook.com kullanmayı ve deneyimlemeyi düşünüyorum.

Bununla birlikte, outlook.com ile geçirdiğim yaklaşık bir günlük süre içerisinde Gmail içerisinde mutlaka olmalıydı diyeceğim birkaç eşsiz ve kullanışlı özellik keşfettim.

10. Geçici şifre ile giriş yapmak

Hesap şifrenizi kullanmadan giriş yapabiliyorsunuz.

Eğer cep telefonunuzu Hotmail/Outlook hesabınıza bağladıysanız herhangi bir bilgisayardan hesap şifrenizi kullanmadan giriş yapabilirsiniz. “Tek kullanımlık kodla oturum açın” linkine tıkladığınızda Microsoft cep telefonunuza tek kullanımdan sonra geçersiz olacak şifrenizi gönderiyor.

Bu özellik halka açık bilgisayar kullanırken çok faydalı oluyor. Gmail’de ise güvenliğe bir kat daha ekleyen iki aşamalı onaylama sistemi var.

9. E-postalarınız ve ekleri için sınırsız alan

Gmail ücretsiz hesaplar için 10Gb boyutunda bir alan veriyor. Outlook ise sanal olarak gerektiğinde büyüyen sınırsız alan vaadediyor.

Microsoft Outlook sizin ihtiyacınıza göre büyüyen bir depolama alanı sunar. E-posta kutunuz ihtiyacınız büyüdükçe otomatik olarak büyüyecektir. [Depolama Sınırları]

Outlook.com’da alabileceğiniz ve gönderebileceğiniz maximum mail boyutu (EK’ler dahil) 25 Gb’tır. Bu da Gmail ile aynı boyut.

8.Sildiğiniz mailleri kolayca kurtarın

Silinen maillerinizi kurtarabilirsiniz

Gelen kutunuzdan yanlışlıkla sildiğiniz iletileri kolayca kurtarabilirsiniz.

Silinmiş Öğeler klasörünü boşaltmış olsanız bile, Outlook mailleri kurtarmanıza olanak veriyor. Bunun için Silinmiş Öğeler klasörünü açın ve “Silinmiş İletileri Kurtar” linkine tıklayın.

Outlook silinmiş mailleri ne kadar süre ile saklıyor bilmiyorum ama bu son derece işe yarar bir uygulama olmuş. Gmail’de herhangi bir şekilde e-posta kurtarma seçeneği bulunmuyor.

 7. Outlook içerisinde Kullan-At e-posta adresi tanımlanabiliyor

Eğer e-posta adresinizi çok güvenilir olmayan bir site ile paylaşmak zorunda kalırsanız birincil e-posta adresinizi ortaya koymadan Kullan-At e-posta adresinizi kullanabilirsiniz.

Hotmail ve şimdi de Outlook size geçici bir e-posta adresi oluşturma olanağı sunuyor. Normal bir e-posta adresi gibi görünen bu e-posta adresini istediğiniz zaman silebilir ve yenilerini oluşturabilirsiniz. Ayrıca silmenize gerek kalmadan değiştirme imkanıda bulunuyor.

Outlook içerisinde Kullan-At e-posta adresi tanımlanabiliyor

Geçici e-posta adresinizi oluşturmak için Diğer Posta Ayarları sayfasına gidin ve Outlook diğer adı oluştur linkine tıklayın.

Gmail ekstra kullanıcı adları kullanmayı desteklesede bunlar kalıcı oluyor.

6. Zengin metin içerikli maillerinizde HTML ve CSS kullanın

Hem Outlook.com hem de Gmail bize zengin metin ve resim içerikli, başlıklar ve hizalamalar yapabileceğimiz WYSIWYG editor sunuyor.

Bununla beraber Outlook.com HTML ve CSS olarak yazabileceğiniz daha doğrusu direkt kodlayabileceğiniz bir HTML editör sunuyor. Yeni bir e-posta oluştururken veya bir e-postaya cevap yazarken Seçenekler’den HTMl Düzenle şıkkını seçmeniz yeterli.

5. Belirli e-posta adreslerini veya domaini engelleyin

Bazı insanlar e-posta iletmeyi veya gelen kutunuzda yer almayı haketmeyen e-postaları göndermeyi çok sever. Spam filtrelemesi bu iletileri engellemez çünkü genelde “Gerçek” kişilerden gelmektedirler.

Gmail’de bu kişileri ya da domainleri engellemek için filtre oluşturabilirsiniz fakat Outlook.com’da daha basit bir çözüm var.

Belirli e-posta adreslerini veya domaini engelleyin

Belli bir adresten veya domainden gelen iletileri engelleyebilirsiniz.

Ayrıca bir ileti seçip Süpür seçeneğine gelerek gelecek iletiler için birçok işlem yapabilirsiniz.

Toplu işlemler için Seçenekler > Güvenli ve engellenen gönderenler listesine gelip burada ,tek bir adrese veya tüm alan adına engelleme yapabilirsiniz.

4. Büyük dosyalar ve ek’ler gönderebilirsiniz

Outlook.com (ve Gmail) de iletiye 25MB boyutunu geçmeyecek şekilde istediğiniz kadar dosya ekleyebilirsiniz. Bunun bir alternatifide dosyanız büyükse Google Drive’a yükleyerek link göndermektir.

Outlook.com ise skyDrive ile öyle sıkı bütünleşmişki eğer eklediğiniz dosya 25MB boyutundan fazla ise otomatik oalrak SkyDrive’a gönderiliyor.

3. Çok yer işgal eden iletileri kolayca bulun

İletileri boyutuna göre sıralayabilirsiniz

Posta kutunuzdaki iletileri tek bir tıkla Boyut’una göre listeleyebilir ve büyük iletileri silebilirsiniz.

Bu özellik Gmail kullanıcılarının çok hoşuna gidecek ; İletileri Boyuta Göre sıralamak. Bu şekilde yüksek boyutlu eklere sahip olan iletileri kolayca tespit edip, silebilirsiniz.

 2. Sosyal ağ iletişimi

Gmail posta kutusu belki gittikçe büyüyen bir sosyal ağ ile entegre fakat nerdeyse çevremde hiçkimse kullanmıyor. Öte yandan Outlook.com ise Twitter, Facebook ve LinkedIn gibi herkesin kullandığı sosyal ağlar ile sıkıca entegre edilmiş durumda.

1. Outlook gerçekten hızlı

Yeni Outlook.com hakkında en etkileyicisi ise muhteşem kullanıcı arayüzünün yanında çok hızlı olması.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir