Diyet & Fitness

Yağ Yakmayı Hızlandıran Yiyecekler

Kilo vermek için yapılan diyetlerin sonuçsuz kalmasının temel sebebi, yaptığınız diyeti egzersizle desteklememenizden kaynaklanır. Egzersiz yapmak günlük harcadığınız kalori miktarını arttırarak yağların yakılmasına yardımcı olur.

Kilo almanın temel sebebi metabolizmanızın harcadığı enerjiden fazlasını almanızdır. Hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız az yemek yeseniz bile aldığınız kalorileri harcama imkanınız olmadığı için kilo alırsınız. Vücudunuz fazladan alınan tüm kalorileri yağa dönüştürerek depolar. Etrafınızdaki sizden fazla yemek yediği halde kilo fazlası olmayan insanlara bakarsanız çok hareketli bir yaşam sürdüklerini fark edersiniz.

Diyet yaparken metabolizmanızı egzersizlerle hızlandırırken bir yandan alacağınız besinlerle de buna destek olabilirsiniz. Örneğin bir Hint baharatı olan “köri” metabolizmayı uyararak hızlı çalışmasını sağlar. Yapılan araştırmalarla diyabet ve bazı kanser türlerini önleyici etkisinin de olduğu kanıtlanan köri, yaklaşık 9 farklı baharatın karıştırılması sonucu elde edilir. Bu baharatlar; kırmızı biber, hint cevizi, demirhindi, kakule, zencefil, biber, kimyon, zerdeçal ve kişniştir. Haftada bir iki defa yediğiniz yemeğe bir çay kaşığı kadar köri atarak, metabolizmanızın çalışmasını hızlandırarak daha fazla yağ yakmasını sağlayabilirsiniz.

Metabolizmayı hızlandıran bir başka besinde ananastır. Ananas sindirime uğramaya başladığında kan dolaşımınızı hızlandırır. Böylece hem kolestrol kontrolü sağlar hem de yağ yakılmasına yardımcı olur. Ayrıca tansiyon düzenleyici özelliği de bulunan ananas yoğun lifli bir meyvedir. Lifler çok su çekerek şişer ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Neredeyse hiçbir kalori değeri olmayan ve tokluk hissi veren liflerin diyet programlarında yeri çok önemlidir. Tüm bu sebeplerden dolayı kilo vermek isteyenlerin ara öğünlerinde ananası tercih etmelerinde büyük önem vardır.

Diyet yapanlar için son derece yararlı bir diğer doğal bitkiyse rezenedir. Sıcak su ile demlenerek hazırlanan rezene çayı sindirime yardımcı olur. Mide ve bağırsakların çalışma fonksiyonlarını düzenleyerek hem şişkinliklerin giderilmesine yardımcı olur hem de metabolizma değerlerini düzenleyerek kilo vermeyi kolaylaştırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir