Seyahat

Vize istemeyen ülkeler

Son yıllarda yapılan anlaşmalarla Türk Vatandaşlarından Vize istemeyen ülkeler her geçen gün artmakta ve bu da turizm sektörü açısından gidilecek ülkeyi belirlemekte büyük bir etken teşkil etmektedir. Vize istemeyen ülkeler bu yıl itibariyle 58‘e ulaşmış durumda , son olarak Türkiye-Afrika Ortaklığı Bakanlar Düzeyinde Gözden Geçirme Konferansı nedeniyle ülkemizde bulunan Nijerya ve Etiyopya ile vizelerin karşılıklı olarak kaldırılması için protokol imzalandı.

Vize almanın işkenceye dönüşebildiği, yurtdışına çıkmış olan herkesin malumudur. Özellikle ABD ve Avrupa ülkeleri için (Schengen) vize alınırken son derece zorluk çıkarırlar ve olmadık belgeler isterler. Bu durum yurtdışına tatile gitmek isteyen Türk turistler için de hedef değiştirmeye neden olmaya başladı. Avrupa ya da Amerika’ya gitmek için vize işlemleri ile uğraşmak yerine vize istemeyen Hırvatistan, Fas, Tunus, Rusya, Brezilya, Arjantin ve Japonya gibi önemli ülkelerin tercih edilmeye başlandı.

Seyahat etmeden önce gideceğiniz ülkeye karar vermede önemli bir etken olan vize problemi için probilgi.com sizlere vize istemeyen ülkeler listesi hazırladı. Bu güncel liste ile gideceğiniz ülkenin vize isteyip istemediğini öğrenebilir ve ona göre karar alabilirsiniz. Liste güncel olup , yeni eklenen ülkelerde takip edilmektedir.

 

Umuma Mahsus Pasaport sahiplerinden vize istemeyen ülkeler

 

“Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Ekvador, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guatemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, Haiti, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Libya, Lübnan, Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritus, Nikaragua, Pakistan, Palau Cumhuriyeti, Paraguay, Rusya, St. Vincent-Grenadines, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Svaziland, Şili, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Ukrayna (14 güne kadar) Uruguay, Ürdün, Venezuela , Yemen ve Katar”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir