Yazılım

Virüs programınız çalışıyormu , Test edin !

Antivirüs programı test etmeAntivirüs programınız var fakat sağlıklı çalışıyormu ? Bugün antivirüs programınızın çalışıp çalışmadığını nasıl test edebileceğinizi anlattık. Internet belkide Dünya nüfusundan daha hızlı büyüyor ve bu büyüme beraberinde getirdiği tehlikeleride artırıyor. Virüs, solucanlar ve trojanlar bunların başında geliyor. Dosyalarımız silmek ve bilgisayarı tamamen kullanılmaz hale getirmek bir yada kişisel ve önemli bilgilerimizin çalınma riski var. Bu yüzden bilgisayarımızı korumak için Antivirüs Programları kullanıyoruz.

Piyasada onlarca çeşit antivirüs programı var , hangisini kullanacağımızı seçerken reklamlar, arkadaş tavsiyeleri ve testler üzerimizde etki bırakıyor. Birini seçip kullanmaya başlıyoruz. Ama asıl önemli ve kritik  soru şu ; Acaba antivirüs programım iyi çalışıyormu ?

Şimdi size vereceğimiz ipucu sayesinde antivirüs programınızı ufak bir teste tabi tutarak çalışıp çalışmadığını öğrenebileceksiniz. Bu teste EICAR Testi deniyor ve tüm antivirüs programları için kullanılabilir.Test Avrupa Bilgisayar Antivirüsleri Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanmış. Antivivürs programınızı test etmek için virüs bulmanıza gerek kalmıyor , bu işlem ev kullanıcıları dahil, şirketler ve bu konuda çalışan herkes tarafından kullanılabilir. ProBilgi.com size adım adım bu işlemi anlattı.

Antivirüs programınız çalışıyormu ? Test edelim

* Birinci adım , notepad açın ve aşağıdaki kodu kopyalayıp – yapıştırın.

X5O!P%@AP[4PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*

Sitemizde Kopya Koruması olduğu için metni bu linkten alabilirsiniz.

* Şimdi dosyayı farklı kaydet diyerek “dosyam.com” adıyla kaydedin.

* Şimdi kaydettiğiniz “dosyam.com” dosyasını antivirüs programınız ile taratın.

Eğer antivirüs programınız güncel ve sağlıklı bir şekilde çalışıyorsa daha kaydederken size virüs uyarısı verecektir. Dosyayı rar yada zip olarak sıkıştırıp bu şekildede taratın yine aynı sonucu almalısınız. Eğer antivirüs programınız tepki vermiyorsa bir sorununuz var demektir !

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir