Psikoloji, Sağlık

Uykusuzluk (insomnia) nedir?

Uykusuzluk (insomnia) nedir?

Eğer uykusuzluk çekiyorsanız uykuya geçmekte ya da uykuda kalma sürenizde sorununuz var demektir. Uyandığınızda kendinizi yenilenmiş hissedemezsiniz. Uykusuzluk geçici ya da akut veya kronik olabilir (semptomlar bir aydan fazla bir süre haftada 3 kere veya daha fazladır) Uykusuzluk duygusal, nörolojik, tıbbi ya da uyku bozukluklarından veya bazı ilaçlar, uyarıcılar, uyuşturucular ya da alkol kullanımına bağlı olabilir.

Uykusuzluk gün içinde uyuşukluğa, yorgunluğa, ağır hareket etmeye, anksiyeteye, asabiyete ve depresyona neden olabilir. Okuldaki ya da iş yerindeki performansınızı etkileyebilir. Uykusuzluk aynı zamanda kaza yapma ve düşme riskinizi artırabilir. Araştırmalara göre uykulu sürücülerin her yıl 100.000’den fazla kaza yaptığını göstermektedir.

Uykusuzluğun tedavisi olası nedenlerin saptanmasıyla başlar. Bir uyku günlüğü, uyku düzenini ve uykusuzluğun ölçüsünü belirlemeye yardımcı olabilir. Bir uyku bozukluğu varsa, polisomnogram denilen bir uyku çalışması uygulanabilir.

Eğer herhangi bir neden bulunursa uykusuzluğun giderilmesi için tedavi yeterli olur. Sabah egzersiz yapılması, gece yarısı içilecek kafein gibi uyarıcılardan kaçınılması, yatmadan önce alkol alımınından kaçınılması, iyi uyku alışkanlılarının edinilmesi ve yatmadan önce çok fazla hareket edilmemesi gibi hayat tarzında değişiklikler yapılması çok yardımcı olabilir. Bazı insanlara bilişsel davranış terapisi önerilebilir. İlaçlar da yardımcı olabilir ancak bazıları alışkanlık yapar ve bazılarının da ciddi yan etkileri mevcuttur.

Uykusuzluk kendi kendine çözülebilecek geçici bir problem de olabilir, kronik de olabilir. Eğer günlük hayatınızı etkileyen ya da başka problemlere neden olan kronik uykusuzluk yaşıyorsanız acil olarak tıbbi yardım almalısınız: Tabi ilaç tedavisine de başvurabilirsiniz ancak semptomlar ısrarla devam eder, tekrarlar ya da daha kötü bir hal alabilir.

BELİRTİLER

Uykusuzluğun belirtileri nelerdir?

Eğer uykusuzluk yaşıyorsanız uyandığınızda kendinizi tazelenmiş hissetmezsiniz ya da uyuşuk olursunuz. Uyuşukluk; kazalara, odaklanma eksikliğine, dikkatsizliğe ve düşük performansa neden olabilir. Anksiyete ya da Depresyona neden olabilir veya zaten varsa daha kötü bir hal alabilir… Uykusuzluğun belirtileri ile ilgili daha fazlası için lütfen tıklayın

 

NEDENLERİ

Uykusuzluğun nedenleri nelerdir?

Uykusuzluğa çeşitli tıbbi durumlar, nörolojik durumlar, akıl sağlığı durumları, hayat tarzı, uyku bozuklukları, stres ve bazı ilaçlar sebep olabilmektedir. Bazen herhangi bir neden bulunamaz… Uykusuzluğun nedenleri ile ilgili daha fazlası için lütfen tıklayın

 

TEDAVİ

Uykusuzluk nasıl tedavi edilir?

Uykusuzluğun tedavisi tüm hayatınızı kapsayacak düzenli bir tıbbi yardım ile başlar. Düzenli tıbbi yardım erken tarama testlerini uygulaması için bir sağlık bakım uzmanı gerektirir. Düzenli tıbbi bakım, sağlık bakımı uzmanınıza semptomları ve uykusuzluğun gelişme riskini hızlı bir şekilde değerlendirmesi için fırsat sunmaktadır… Uykusuzluğun tedavisi ile ilgili daha fazlası için lütfen tıklayın

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir