Sağlık

Uyku felci nedir ?

Uyku felci, kişinin bilincinin açık olduğu ancak kas aktivitesinin rüya döneminde olduğu gibi sıfır’a yakın olduğu bir uykuyla rem uykusunun birbirinin içerisine geçmesidir. Aslında bilinç tamamen açıktır ama kaslarımızı hareket ettiremediğimiz için aklımızdan geçen ya da düşündüğümüz hiçbir şeyi gerçekleştiremeyiz. Nefes almaya çalışır alamayız, kıpırdanmaya çalışır kıpırdanamayız, birisi dokunsada bu işkence bitsin diye düşündüğümüz bir dönemdir.

Uykunun rüya döneminde kas aktivitesi sıfır olduğu için uyku paralizisi sırasında da kaslarımız sıfır’a yakın bir aktiviteye sahiptir. Dolayısıyla hareket etme şansımız pek yoktur uyku felci sırasında. Genellikle kişileri çok korkutan bir süreçtir. Çünkü nefes almaya çalışıp alamama hissi kişiye ölüm korkusu getirmektedir. Bu ölüm korkusu da uyku sırasında kişinin o dönemden çıkamayacağı hissini verir. Çıktıktan sonra onun halk arasında karabasan olarak bilinen bir süreç olduğunu anlar ama bu korkmasına engel olamaz.

Uyku felcinin bilinen hastalıklar içerisinde narkolepsi adı verilen bir uyku bozukluğunun içerisinde görülme şansı oldukça fazladır. Narkolepsi, gündüz aşırı uykuyla gelen bir uyku bozukluğudur ve beraberinde kas boşalmaları, uykuya dalarken ortaya çıkan halüsinasyonlar ve uyku felci görülme sıklığı oldukça fazladır .

Narkolepside uyanıklığın ortaya çıkışında çok önemli bir rolü olan Oreksin adı verilen bir maddenin eksikliği söz konusudur. Bu maddenin eksik olmasından dolayı uyanıklık dönemleri uykunun çeşitli dönemleri içerisine girdi yaparlar. Normalde uyanıklığın uyku içerisine girmesi çok muhtemel bir süreç değildir. Uyku paralizisi sırasında da uyanıklık hissi rüya uykusunun içerisine girer ve rüya uykusu içerisinde gördüğümüz kas aktivitesinin içerisine uyanıklığının girmesiyle beraber, bilinç açık ve kas rüya döneminde kalarak uyku felcinin ortaya çıkmasına yol açar.

Uyku ilaçları uyku felcine neden olabilir. Özellikle uykunun rüya dönemini bozan ve uykuda sık bölünmeye yol açan bir takım ilaçlar rüya uykusu sırasında da bölünmelere yol açarak uyanıklıkla uykunun birbiri içerisine girmesine yol açabilir. Bunlar daha çok rüyayı baskılayan ilaçların geri çekilmesi sırasında yani ilaçların ani kesilmesi sırasında sıklıkla karşımıza çıkabilmektedir. Bunun dışında ilaçların uyku paralizisi yapma oranı çok sıklıkla karşımıza çıkan bir durum olmamaktadır.

Kişilerin rüya uykusuna geçmesiyle beraber kas aktivitesinde sıfır’a yakın bir aktivitesizlik ortaya çıkar. Rüya uykusunda sık bölünmeye yol açan ilaçların varlığı ya da hastalıkların varlığı rüya içerisine sıklıkla uyanıklık içerisine geçiş yapılmasıyla ve tekrar rüya dönemine geçilmesine yol açar. Bu geçişler sırasında uyku paralizisi görülme sıklığı normale biraz daha fazla olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir