Genel

Türkiye posta kodu sorgulama

Posta kodu nedir? Türkiyenin posta kodu varmı? Posta kodu sorgulama ve öğrenme gibi soruların cevaplarını burda bulacaksınız. Posta kodu kullanmak gönderinizin daha çabuk ulaşmasını sağlar. Lütfen unutmayalım.

Posta gönderileri içinde önemli yer tutan mektup, posta kartı ve tebrik gibi standart gönderilerin, varış yerlerine göre sevk edilebilmesi, bu gönderilerin ayrıma tabii tutulmasını gerektirmektedir. Bu işlem ise yoğun bir şekilde insan gücü ve emeğini gerektirmektedir.

Ülkelerin posta kodu yoktur, ülkelerin Telefon Kodları vardır ve Türkiye’nin telefon kodu  90’dır. Yurtdışından arama yapılırken uluslararası arama için başına 00 veya + eklenir. +90 (0090) 312 xxx xx xx gibi.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük ve posta trafiği yüksek illerde, bu insan gücü ve emeğine daha fazla ihtiyaç duyulmakta, diğer taraftan yılbaşı ve bayram tarihlerinin öncesi ve sonrasında, posta trafiği normal iş akışlarının çok üzerine çıkmakta, ayrımda çalışacak insan ihtiyacını daha da artırmaktadır.

Diğer taraftan, dünyada standart boyutlara sahip gönderilerin ayrımında, bilgisayar kontrollü, elektro-mekanik makinalar kullanılmakta ve bu amaçla yeni teknolojiler hizmete sunulmaktadır. Söz konusu bu teknolojilerin kullanılması ile bu teknolojileri kullanmayı bilen daha az insan gücüne gereksinim duyulmaktadır.


Söz konusu makinelerin çalışma mantığı, posta kodu ve benzeri işaretler üzerine kurulmuştur.

Dünyada ki bu teknolojilerden, işletmemizin de faydalanabilmesi için, makinelerin çalışma mantığının kurulu olduğu posta kodunun ülkemizde de uygulanıyor olmasını gerekli kılmaktadır.

Böylece posta kodunun uygulamaya konması ile, Ankara İstanbul İzmir gibi posta trafiği yüksek illerde dünyadaki yeni teknolojilerin kullanıma sunulması planlanmıştır.

Posta kodunun ülkemizde, uygulamaya konulması ile Ankara, İstanbul Avrupa ve Anadolu ile İzmir Posta İşleme Merkezlerine OMAS olarak adlandırılan sistemler 1986 yılında, kurulmuştur.

Posta Kodu Sorgulama

Türkiye Adres ve Posta Kodu Özet Tablosu indirmek için tıklayınız.16.02.2011
(Güncel posta kodları için yukardaki sorgulamayı kullanınız)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir