Seyahat

Türkiye’nin ilk uzay yolcuları 2015 ‘de yola çıkıyor

Evet, yanlış okumadınız. İlk uzay gezisi 2015 yılında Türkiye’den de katılacak yolcularla yapılacak. Yolculuk herhangi bir keşif ya da araştırma değil tamamen insanların katılımı ile straforun üzerinde uzay balonları ile gerçekleştirilecek.

İspanyada üretilen uzay balonları insanları gökyüzünde bir yolculuğa davet ediyor. 2015 yılında gerçekleşmesi planlanan yolculuğa ülkemizden de şuan için 10 kişinin katılacağı açıklandı. Uzay balonları aracılığıyla gerçekleştirilecek yolculukta her balon 30 kişi taşıyacak ve maliyeti 110 bin € civarında olacak. Balonların amacı uzay araçları ile yapılan keşif çalışmaları dışında tamamen insana yönelik olan ve bir nevi uzay turu olacak olması. Uzay yolculuğu 2015 yılından itibaren belirlenen periyotlarda gerçekleşecek ve yerden yaklaşık 36 bin feet yükseklikte  olacak. Straforun üzerinde yapılan yolculuklar içerisinde bir ilk olacak olması ve gelecekte yeni turların önünü açması bekleniyor.

Elbette yapılacak olan tura katılmanın bir maliyeti ve bazı özel şartları bulunmakta. Farklı bir hava sahası ve basınç alanına girileceği için önemli bir sağlık sorununuzun bulunmaması ve özellikle kalp hastalıkları riskinin olmaması tavsiye ediliyor. Bedel olarak ise Türk parası ile yaklaşık 275 bin TL gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerekmekte. Hali hazırda ön kayıtlar alan firmanın yüksek düzeyde katılımcı beklediği söylenmekte.

Büyük bir gizem içinde barındıran ve bugüne kadar da birçok filme konu olan uzayın insanlar tarafından yeniden keşfedilmesi bize yeni bir geleceği vaat ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir