Sağlık

Terleme nedir?

Derimizin altındaki ter bezleri ter ya da perspirasyon adı verilen tuzlu bir sıvı salgıladığı zaman terleme oluşur. Terleme, sıklıkla sıcak ya da nemli ortamlarda veya spor yaptığınız zaman vücudunuzun serinlemesini sağlayan normal bir fonksiyondur.

Aşırı terleme, bir hastalık, rahatsızlık ya da durumun belirtisi olabilir. Aşırı terlemenin tıbbi terimi hiperhidrozdur. Hipertiroidi (tiroid aşırılığı) ve hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) aşırı terlemeye neden olabilecek durumlardır.

Duygusal yönden stresli ya da travmatik olaylar, aşırı terlemenin psikolojik nedenleridir. Alkol, kafein ya da baharatlı yiyecekler gibi bazı maddelerin tüketilmesi de terlemenize neden olabilir. Kadınlar sık sık, menopoz dönemi boyunca anormal terleme yaşarlar.

Terleme, ciddi ya da kalp krizi gibi hayati tehlikesi olan bir durumun belirtisi olabilir. Şayet terliyorsanız ve bilinç düzeyinizde bir değişiklik ya da uyanıklık (ussal uyanıklık), bayılma ya da tepkisizlik, kusma, şiddetli baş ağrısı, nefes darlığı, göğüs ağrısı ya da baskısı, ani güçsüzlük ya da vücudun bir kısmında uyuşukluk gibi diğer ciddi belirtilere sahipseniz veya kalp krizi geçiriyor olabileceğinizi düşünüyorsanız, hemen sağlık yardımı için 112 çağrı merkezini arayın.

Şayet sürekli terliyorsanız ya da bundan şikâyetçiyseniz hemen sağlık yardımı arayın.

BELİRTİLERi

Terleme ile birlikte başka ne gibi belirtiler ortaya çıkabilir?

Terleme, belli bir hastalık, rahatsızlık ya da koşula bağlı olarak değişen diğer belirtilere eşlik ediyor olabilir.  Terlemenin nedenleri diğer vücut sistemlerini kapsıyor olabilir…  Terlemenin Belirtileri Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

NEDENLERİ

Terlemenin nedenleri nelerdir?

Terlemenin hafiften ciddiye doğru sıralanacak birçok nedeni vardır… Terlemenin Nedenleri Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir