Sağlık

Soğuk Algınlığı ve Grip: Farkları Nelerdir?

Soğuk Algınlığı ve Grip: Farkları Nelerdir?

Evet, soğuk algınlığı ve grip sezonu başladı. Bu yaygın hastalıklarla hayatınız boyunca uğraşmışsınızdır. Peki şimdi niye farklı bir şekilde uğraşmanız gerekiyor? Çünkü yaşınız ilerledikçe vücudunuz enfeksiyonlarla savaşmak için daha da zorlanmaktadır. Grip ya da soğuk algınlığına yakalandıktan sonra, bunun daha ciddi hastalıklara doğru ilerleme şansı çok yüksektir. Ayrıca, amfizem ya da diyabet gibi kronik bir hastalığınız varsa, grip çok ciddi olabilir ya da hayatınız tehlikeye bile girebilir.

Bu sebeplerden dolayı, kendinizi enfeksiyonlara karşı korumak için ekstra adımlar atmanız gerekir. Ayrıca griple ilgili semptomları tanımalı ve doktorunuza ne zaman görünmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Bunu yaparak, soğuk algınlığınızın veya gribinizin daha ciddi bir hastalığa dönüşmesini önlemiş olursunuz.

Soğuk algınlığına karşı grip

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’ne göre soğuk algınlığı ve gribin semptomları aşağıdaki gibidir:

 • Boğaz ağrısı; bu gripte daha yaygındır.
 • Burun akıntısı ve aksırma gripte daha nadir belirir
 • Başağrısı; bazen soğuk algınlığı ile belirir ancak gripte her zaman vardır.
 • Genel olarak hasta hissetme; bu halsizlik olarak adlandırılır ve soğuk algınlığına göre gripte daha şiddetlidir
 • Soğuk algınlığında düşük ateş; gripte yüksek ateş
 • Kas ağrısı; bu, gripte, soğuk algınlığına göre daha yaygındır

Gribin zatürreye dönüşme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, gribe mi yoksa soğuk algınlığına mı yakalandığınızı bilmeniz gereklidir. Soğuk algınlığı genellikle yüksek ateşe [101 derece F (38,3°C) üzeri] neden olmazken grip olabilir. Ayrıca burun tıkanıklığı muhtemelen griptense soğuk algınlığının belirtisidir. Genel olarak, soğuk algınlığının semptomları daha hafiftir ve gribin neden olabileceği aşırı bitkinliğe neden olmaz.

Soğuk algınlığı yılın herhangi bir zamanı olabilir, bununla birlikte sonbaharda okullar açıldığında; kışın ve ilkbaharın başlangıcında yaygın olarak görülür. Türkiye’de, grip genellikle Ekim’den Nisan’a kadar görülür ve enfeksiyon oranı Nisan’da ya da en geç Mayıs’ta yoğunlaşır.

Kişisel bakıma özen gösterin

Çünkü soğuk algınlığı ve gribe virüs neden olur, herhangi bir kürü yoktur. Gribin seyri ve şiddeti ancak antiviral ilaçlarla hafifletilebilir. Eğer genç ve sağlıklıysanız, soğuk algınlığı ya da griple baş etmek için daha fazla bir şeye ihtiyacınız yok Yaşlı insanlar, özellikle kronik sağlık sorunu olanlar, gribe karşı tıbbi yardım almalı ve antiviral ilaçlar kullanmalıdırlar. Kendinizi dinlenerek şımartın ve sıklıkla sıvı tüketin. Semptomlarınızı hafifletecek reçetesiz ilaçlarla ilgili doktorunuza danışın.

Doktora ne zaman gitmeniz gerektiğini öğrenin

Aşağıdaki semptomlar yaygın soğuk algınlığı ya da gripten daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir.

 • Göğüs ağrısı
 • Hırıltı
 • Yüksek ateş
 • Sık yaşanan soğuk algınlığı
 • Hiç çaba sarf etmeden ya da küçük bir çabayla yaşanan nefes darlığı
 • İki hafta ya da daha uzun süre balgam veya mukus çıkartma
 • İki hafta süren ya da kanlı öksürük

Ateşle beraber devam eden öksürük, örneğin zatürrenin belirtisi olabilir. Eğer bu semptomlardan birine sahipseniz ya da her zamanki grip ya da soğuk algınlığında gerçekleşen herhangi bir semptom normalden uzun sürüyorsa hemen doktorunuza başvurun. Sorununuz ne kadar erken belirlenirse o kadar kolay tedavi edilebilir.

Önlemleri düşünün

CDC, aşağıdaki aşıları sizi gripten ve zatürreden korumaları açısından önermektedir:

 • Grip aşısı Kendinizi gripten, grip aşısı yaptırarak koruyabilirsiniz. Beraber vakit geçirdiğiniz insanlar da grip aşısı olurlarsa iyi olur. Çünkü gribe neden olan virüs türü her yıl değiştiğinden grip aşısını her yıl yaptırmanız gerekir. Grip aşısını, grip sezonu başlamadan önce sonbaharda yaptırmanız en iyisidir. CDC, aşağıda yer alan insanların yıllık grip aşısı yaptırmalarını tavsiye ediyor: 6 aylık ila 18 yaş arasındaki bütün çocuklar; 50 yaş ve üstü insanlar; bakım evlerinde ve uzun vadeli bakım tesislerinde yaşayanlar; kronik kalp ya da akciğer sorunları olan 6 aylık ve üstü çocuklar ve yetişkinler; diyabet gibi metabolik hastalığı ya da zayıf bağışıklık sistemine sahip böbrek hastası olan 6 aylık ve üstü çocuklar ve yetişkinler ve grip sezonu itibarıyla 3 aylık hamile olan kadınlar Yumurtaya karşı şiddetli alerjisi olan insanlar grip aşısı yaptırmamalıdırlar. Nazal sprey aşı 2 ila 49 yaş arası için uygundur. Son zamanlarda CDC, bütün yaş gruplarının yıllık grip aşısından yararlanmalarını tavsiye etmektedir.
 • Pnömokok zatürre aşısı. Gribin en ciddi komplikasyonlarından biri de zatürredir. Kendinizi zatürrenin en yaygın olanı pnömokok zatürreye karşı aşı yaptırarak koruyabilirsiniz. Birçok insan zatürre aşısına hayatları boyunca sadece bir kere ihtiyaç duyarlar. Eğer bu aşıyı yaptırıp yaptırmayacağınız konusunda emin değilseniz doktorunuza danışın. CDC, zatürre aşısını 65 yaş ve üstüne, 2 yaşından küçük çocuklara ve kronik bir hastalığı ya da zayıf bağışıklık sistemi olan kişilere tavsiye etmektedir.

Hiçbir aşı soğuk algınlığını önlemek için uygun değildir çünkü soğuk algınlığına neden olan yüzlerce virüs vardır. Soğuk algınlığından korunmanın en iyi yolu ellerinizi sık sık yıkamak; soğuk algınlığı mevsiminde enfekte olan insanlardan ya da kalabalık ortamlardan uzak durmak ve tabak, bardak, havlu gibi eşyaları hasta olan insanlarla paylaşmamaktır. Ayrıca sağlıklı bir şekilde beslenmek, stresinizi iyi bir şekilde yönetmek ve yeterli uyku da zihinsel ve bedensel sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir