Sağlık, Yemek

Soğanın Faydaları

Soğanın Faydaları

Soğanın faydaları soğuk algınlığı, astım, bakteriyel enfeksiyonlar, solunum problemleri, anjin ve öksürük gibi sayısız hastalığı kapsamaktadır. Soğan aynı zamanda kana susamış sinekleri kovmasıyla da bilinir. Diğer bir deyişle soğan için Allah’ın mucizesi diyebilirsiniz. Soğan antik zamandan beri tedavi edici özelliğiyle de bilinir. Dünya Sağlık Örgütü bile soğanın iştahsız olan ve damar tıkanıklığından şikâyetçi insanlar için en iyi besin olduğunu doğrulamaktadır. Sağlık uzmanları soğanın, kronik astım, alerjik bronşit, soğuk algınlığı ve sendromu hastalarının rahat nefes almasını sağladığını doğrulamaktadırlar.

Soğanın faydaları kükürt bileşiklerinin ve kuversetin açısından uygundur. Bunlar, insan vücudundaki serbest radikalleri nötrleştirmesini sağlayan antioksidanlar açısından çok etkilidir. Soğan, yüzyıllardır insanoğlu tarafından tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. Soğan aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, selenyum ve fosfor gibi mineral bileşenleri içermektedir. Antifungal (mantar önleyici) olarak kullanımı yaygın olan soğanın antibakteriyel özellikleri onun ünlenmesini sağlamıştır. Soğan iyi drene edilmiş ve nemli topraklarda yetiştirilebilir.  Kendi bahçenizde bile yetiştirerek faydalarından yararlanabilirsiniz. Mutfaktaki en önemli besinlerden biridir. Diğer sebze türleri için ‘eşlik edici bitki’ olarak da bilinir.

Soğanın faydalarından bazıları şöyledir:

 • Ağız Sağlığı: Soğan genellikle diş çürüğünü ve ağız enfeksiyonlarını önlemek için kullanılır. Çiğ soğanı 2 ya da 3 dakika çiğnenmesi ağız bölgesindeki bakterileri öldürebilir.
 • Kalp Rahatsızlıkları Tedavisinde: Soğan, kırmızı kan hücrelerinin pıhtılaşmasını önlemesi için kanın inceltilmesine yardımcı olur. Bu bloklar kalp hastalıklarına ya da kardiyovasküler hastalıklara neden olabilir.
 • Parlak Cilt: Balla ya da zeytin yağı ile karıştırılan soğan suyunun akne tedavisi için en iyisi olduğu söylenmektedir.
 • Öksürük Tedavisi: Soğan suyu ile balın eşit karışımı ile boğaz ağrısını ve öksürük semptomlarını rahatlatır.
 • Böcek Kovucu Olarak kullanılır: Soğan suyu arı sokmasına bağlı ağrıyı azaltmak için uygulayabilirsiniz. Taze soğan suyu ya da püresi böcek sokması ve akrep sokmasına karşı dıştan uygulanabilir.
 • Cinsel Gücü Artırıcı: Soğanın sağlıklı bir seks hayatını yükselttiği söylenmektedir. Bir yemek kaşığı soğan suyu ile dolu bir kaşık zencefil suyunun günde bir kere alınmasıyla libidonuz ve cinsel gücünüz artar.
 • Anemik Durumların Tedavisinde: Soğanın palmiye şekeri ve suyla karıştırılarak yenmesiyle anemik sorunlar bile düzelir.
 • Mide Ağrısını Azaltır: Soğan mide fesatını ve gastrit sendromunu hafifleten antiinflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.
 • Üriner Rahatsızlıkların Tedavisinde: İdrar yaparken yanma hissi yaşayanlar için soğan önemli bir rahatlama sağlayabilir. Hasta, 6-7 parça soğanı kaynattığı suyu içmelidir.
 • Kanser Önleyici: Soğan, kanser hücrelerinin ilerlemesini engelleyen aktif bileşenler açısından zengindir.
 • Kulak Ağrısını Hafifletir: Birkaç damla soğan suyu akut kulak ağrısından şikâyetçi olanlar için oldukça faydalıdır. Kulak çınlaması için soğan suyunun bir pamuk yardımıyla uygulanması tedavi edicidir.
 • Sağlık Barışı’na göre soğan tümör, akut öksürük ve soğuk algınlığı gibi çeşitli hastalıkların tedavisi için çok yararlıdır. Tıp doktorları, bu bitkinin hastaalıkların hafifletilmesi için mükemmel bir çare olduğunu onaylamaktadırlar. Sağlık Barışı, soğan tüketiminin mide ve göğüs kanserini engellemeye yardımcı olduğunu belirtmişlerdir.
 • Soğan Kükürt Bileşenleri Açısından Zengindir- Tıp araştırmaları bu kükürt bileşenlerinin, astıma neden olabilecek biyokimyasal zincir dizilimini durdurduğunu ortaya çıkartmıştır. Soğan öksürük şikâyeti olan hastanın balgam çıkartmasını sağlar. Taze soğan suyu, bilinci kapalı hastaya kendine gelmesi için uygulanabilir.

Mutfaktaki kullanımından bahsedecek olursak soğan ezelden beri birçok yemeğin pişirilme aşamasında kullanılmaktadır.  Özellikle de vejetaryen yemeklerini pişirirken bazı ağır kokuları saklamak için kullanılmaktadır. Soğan, çiğ, şarap içinde bekletilmiş, kızartılmış, ızgara ve haşlama olarak tüketilebilir. Soğan, birçok hastalığa derman olurken aynı zamanda bizi ağlatan bir nimettir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir