Diyet & Fitness

Sizi ince ve formda tutacak 5 öneri

Aşırı kilolu olmak obeziteye bağlı sağlık sorunlarına neden olur. Çoğu durumda, obez insanlar ikinci tip diyabetten ve yüksek tansiyondan muzdarip olurlar. Siz de kilo dengesini kaçıran insanlardan biriyseniz, bugünden hayatınızda değişiklikler yapmaya başlayın. Burada, şekle girmenize ve gerçekten formda ve çekici görünmenize yardımcı olabilecek beş zayıflama önerisi var.

1. Dengeli bir beslenme diyeti uygulamak

Zayıflamanın ilk gerekliliği dengeli bir diyettir. Aşırı kilolu insanlar çoğu zaman lifli yiyeceklerdense yağlı yiyecekleri tüketme eğiliminde olurlar. Uzmanlara göre, bol miktarda lif tüketilen bir diyet kilo vermenize yardımcı olur; çünkü lif metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Yağlı yiyeceklerin sindirilmesi uzun süren yiyecekler olmasının aksine lifli yiyecekler sindiriminizi rahatlatacaktır. Bol miktarda lif tüketilen bir diyet yapmanın daha ilginç yanı ise kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizdir. Böyle bir diyette çabuk acıkmayacağınız için öğünler arasında daha az yeme eğiliminde olacaksınız.

2. Bol miktarda sıvı içmek

Bol miktarda sıvı tüketmek uygulayabileceğiniz en iyi zayıflama önerisidir. Bol miktarda sıvı tüketmenin iyi yönü buna uymanın çok kolay olmasıdır. Sadece çalışma masanızın üzerine bir şişe su koyun, bu, her zaman size su içmeniz gerektiğini hatırlatacaktır.

Her gün, en az sekiz bardak su için. Suyun haricinde bol miktarda meyve suyu da için. Bir mikseriniz varsa, en az beş çeşit meyve suyunu karıştırarak gün boyunca içebileceğiniz karışımlar yapın. İçeceğinize ne kadar çok meyve karıştırırsanız o kadar çok besin alırsınız.

3. Merdivenleri çıkın

Fazla kalorileri yakmanın en iyi yollarından biri merdiven çıkmaktır. Eğer bir ofis binasının onuncu katında çalışıyorsanız, bu merdivenleri haftada en az üç kez kullanmayı, egzersizlerinize yardımcı olması için, amaç haline getirin. Uzmanlara göre merdiven çıkmak birkaç kilometre yürümeye veya koşmaya eş değerdir; bu yüzden devam edin ve merdiven çıkın.

4. Telefonda görüşme yaparken etrafta gezinin

Eğer ofisteyken yeterince egzersiz yapamadığınızı düşünüyorsanız, bir daha düşünün. Aslında, ofiste çalışırken egzersiz yapmanın pek çok yolu var. Egzersiz yapabilmeniz için en iyi yöntemlerden biri, telefon görüşmesi yaparken ayağa kalkmak ve etrafta dolaşmaktır. Görüşme yaparken bacaklarınızı açın ve kaslarınızı esnetin.

5. Ev işi yapın

Uzmanların bugünlerde tavsiye ettiği en pratik zayıflama önerilerinden biri ev işi yapmaktır. Son zamanlarda yapılan bir çalışmaya göre, ev işi yapmak kaslarınızı ve eklemlerinizi esnetmenize yardımcı olur. Evi temizlemek ve mobilyaların yerini değiştirmek size kesinlikle iyi bir egzersiz sağlayacaktır. Ev işi yapmak sadece kaslarınızı güçlendirmenizi ve zayıflamanızı değil, ev temizliği masraflarını azaltarak para tasarrufu yapmanızı da sağlar.

Siz de kilo dengesini kaçıran insanlardan biriyseniz, bugünden itibaren hayatınızda değişiklikler yapmaya başlayın. Burada, şekle girmenize ve gerçekten formda ve çekici görünmenize yardımcı olabilecek beş zayıflama önerisi var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir