Sağlık

Sivilce sorunları ve tedavi yolları

Sivilcenin bazı temel oluşum şekilleri bulunmaktadır. Genellikle ergenlik döneminde oluşan sivilce şekillerinde sorunun cilt yapısı ile doğrudan alakalı olduğu bilinmektedir. Genetik olarak da sivilcenin, ailede bulunma şekline göre çocuklarda artması muhtemeldir. Sivilcelerin oluşum sebeplerinden bir diğeri ise yine ergenlik dönemi sınav stresi gibi özel durumlardır.

İnsan cildi, yapısı itibariyle kuru ya da yağlı olabilir. Ancak temelde tüm cilt tiplerinde temelin koruyucu yağ dokusu ile kaplı olduğu bilinmektedir. Koruyucu yağ dokusu, cildi dışarıdan gelebilecek herhangi bir etkiye karşı korumakla görevlidir. Özellikle güneş yanıkları vb durumlarda cildin bu yapısı büyük önleyici etki sağlamaktadır. Bazı insanlarda ise yağ tabakaları ve bu yağ dokularını oluşturan yağ bezleri aşırı çalıştığı için gözeneklerin tıkanmasına ve dolaylı olarak sivilce oluşumuna neden olur. Vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan bu yağ bezleri yine vücutta farklı noktalarda sivilcelerin oluşumuna neden olabilir.

Sivilce tedavisinde yapılan yanlışlar

Sivilce tedavisi sırasında insanların düşmüş oldukları bazı hatalar bulunmaktadır. Özellikle sivilcelerin sıkılması, ciltte ileride izlerin oluşmasına ve genellikle kalıcı olmasına neden olacaktır. Bir diğer hata ise cildin dokusuna uygun olmayan ilaçların kullanılmasıdır. Piyasada çeşitli isimlerle satılan bu ilaçlar doktor tavsiyesi dışında kullanıldığında olumsuz yan etkilere ve ciddi cilt yanıklarına neden olabilir.

Sivilce tedavilerinde tedavi şeklinin kişiye göre özel olarak belirlendiği unutulmamalıdır. Tedavi cildin yapısı ile doğru orantılı olarak yine cildin kuru, yağlı ya da karma cilt yapısına sahip olması ile belirlenmektedir. Cilt tipleri, yağ bezlerinin oluşumu ile alakalıdır. Herhangi bir yerden alınabilecek ilaç ile cildin tedavi edilmesi mümkün değildir. Bu gibi durumlarda ciltte kalıcı izlerin oluşumuna ve yanıklara neden olabilirsiniz. Yapılması gereken bir cilt doktoruna görünmek olacaktır.

Sivilce tedavisinde ikinci adım ise tedavi sonrası kullanılacak ilaçlar üzerine olacaktır. Sivilce tedavisi sonrasında tekrar yağ bezlerinin etkisi ile yeni sivilce oluşumu muhtemel bir durumdur. Bu sorunu önlemek ve cildin yağ dengesini normale çevirmek için tedavi sonrasında bazı takviye kremler kullanılabilir. Sivilce tedavilerinde genellikle krem ve haplar, antibiyotik içerikli ilaçlar kullanılmaktadır. Bu gibi ilaçlarında kendilerine özel bazı yan etkileri bulunabilir. Genel olarak tüm ilaçlarda tedavi sırasında kullanıma bağlı olarak sivilce artışı gözlenebilir. Bu durum yine genele göre normal olarak karşılanabilir. Çoğalan sivilceler daha sonraki evrelerde kaybolma eğilimi göstermektedir. Doktorların tavsiyelerine göre kullanılacak ilaçlar cildin yapısına ve alerjik durumuna göre belirlenmektedir.

Bayanların sıkça kullanmış oldukları, makyaj malzemeleri cildin yağ dengesini bozarak gözeneklerin tıkanmasına ve yoğun sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Bu gibi katkılı ürünler yerine daha az hasar verici doğal içerikli ürünlerin tercih edilmesi cilt sağlığı açısından yerinde bir davranış olacaktır. Her koşulda ne olursa olsun mutlaka bir cilt doktorunun yardımı alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir