Sağlık

Sinir Bozukluklarının Vücuttaki Zararları

Çeşitli sinir bozuklukları, en hassas organlardan başlamak üzere sıra ile çeşitli organların arızalanmasına neden olurlar. Bunların en önemlileri şunlardır:

Hazım Bozuklukları :

Hazım yolları hassas kimselerin sinir sistemi bozulduğunda midelerin asit miktarı artar ve bazen bu asit miktarı iki mislini bulur. Bu asit fazlalığı mide ülserine yol açar.

Yine sinir bozukluğu, mide spazmına ve kusmalara neden olur. Mide dolu ilen yani tok karnına duyulan acı bir haber mide de şok etkisi yapar ve hazmı durdurur. Bu şok sık sık tekrarlar ise, karaciğere de etki eder ve onun safra verimini azaltır. Safra azlığının da tüm sağlık üzerinde olumsuz etkisi çok fazladır. Başta hazımsızlık ve bağırsaklarda aşırı gaza neden olur. Karaciğer iyi çalışmayınca, migren, uykuda kabus basması, sebepsiz ateş nöbetleri meydana gelir.

Sinir bozukluğunda hıçkırık, mide-bağırsakta aşırı gaz çok olur. Yemeklerden sonra veya gece yarısı aniden spazmlar meydana gelir ve şiddetli sancı, karaciğer ağrısı zannı verir.

Sinirleri bozuk olanlarda kalın bağırsak iltihapları, kolit çok görülür. Ayrıca sinirli kimseler genellikle süregen (müzmin) peklik çekerler.

Kalp Bozuklukları :

Sinirleri bozuk kimselerde, sinir sistemi yorulur ve bu bozukluk kalbi de etkiler; kalp artışı artar ve 100’ün üzerine çıkar. Hatta bazen kısa bir süre için kalp artışı 150-200’ü bulur ve geçer. Hasta nefes darlığı hisseder ve göğüs üzerinde bir ağırlık hissi duyar.

Sık nefes alma, bulantı, baş dönmesi, kan dolaşımında görülen yukarıdaki bozukluklardan ileri gelir. Bu nevi kalp ve dolaşım bozukluğu çekenlerin, hakiki kalp hastaları gibi beslenmelerine lüzum yoktur. Zira bunların kalpleri sağlıklıdır. Bozuk olan neden, kalbi idare eden sinir sistemidir.

Böbrek Bozuklukları :

Bu konu çok önemlidir. Sinir bozukluğu ve salgı bezelerinin normal çalışmaması böbrekleri yorar ve böbrekler tansiyon arttırıcı bir madde salgılayarak duruma karşı koymaya çalışır. Bu fasit daire içerisinde hastanın durumu daha da kötüye gider. Hastalık zamanında tedavi edilmezse, tansiyon yüksekliğinden böbrekte nefrit meydana gelir, beyin kanamaları ve akciğer ödemleri ortaya çıkar.

Cinsel Yaşamdaki Bozulmalar :

Sinir sistemi bozukluğu, kadın ve erkekte diğer organlar kadar cinsel bezleri de önemli derecede etkiler ve bilhassa hanımlarda olmak üzere cinsel yaşamda bozukluklara neden olur.

Genç kızlar buluğ çağına girerken, böbreklerinde ve kasıklarında ağrılar, baş ağrıları, kırıklık ve ateş yükselmesi çekerler.

Orta yaşlı hanımlarda reglinin ağrılı ve güç olması çok hanımda görülür. Bazılarında regl zaman zaman kesilir, görülmez olur. Hemen hemen her kadın bilir ki, üzüntüler, şoklar reglinin tamamen kesilmesine veya aksamasına neden olur.

Sinirli kimselerde bu etkiler daha fazladır. Şok etkileri ile regl kanamaları tam olmaz, kesilir, rahimden gelen kan azalır, oradan akacak kanın bir kısmı mide, böbrek, akciğer, burun, ağız, mesane, bağırsak kanaması şeklinde oralardan akar. Buralarda görülen kanamaların nedeni bilinmez. Aslında reglin aniden kesilmesi ve vücuttan atılması gereken kanın oralardan atılması söz konusudur.

Sinir hastası (belirgin veya belirsiz) bir kadın evlenince aşırı utanır, eşiyle cinsel temastan ve karşılıklı ilişkiden kaçınır, bunları ayıp bilir. Bunun sonucu, karı-koca ilişkileri iyi olmaz ve isteksiz yapılan cinsel temas kadını da erkeği de çeşitli sinir bozukluklarına sürükler.

Önemli konularda bir uyum sağlayabilen bir eş sahibi olmak en büyük sağlık kaynağıdır. Yalnız şunu unutmamalı ki, her konuda eşler arasında uyum olmayabilir, birini diğerine katarak, karşılıklı yaşamı tatlandırmaya çalışmak en akılcı yol olur.

Erkeklerin bazılarında görülen cinsel iktidarsızlığın da genellikle asıl nedeni sinir zayıflığıdır. İktidarsız erkekte cinsel organ yeterince dikleşmez ve kısa sürede söner. Bir defa iktidarsızlığa düşen erkek zamanla daha da sinir bozukluğuna düşer ve tüm sağlığı ve cinsel yaşamı iyice kötüye gidebilir. Burada da ilk tedavi, sinir sisteminin kuvvetlendirilmesi ve iyileştirilmesidir.

Ruhi Bozuklukların Neden Olduğu Bedeni Bozukluklar :

Son yıllarda hızlanan çalışmalarla, çeşitli bedeni hastalıkların temelinde ruhi rahatsızlıkların yattığı saptanmıştır.

Ruhi tansiyon vücudun en hassas bir yerinin bozulmasına neden olabilmektedir. Örneğin aşırı öfke ve heyecan, midede ülsere neden olmaktadır. Bazen de herhangi bir organın hastalanması dolaylı yoldan olur. Aşağıda çeşitli bedeni rahatsızlıklarla ilgili ruhi gerginlikler verilmiştir :

Bademcik Bezlerinin Büyümesi : Çocuğun ana-baba veya öğretmeniyle ilişkisindeki uyumsuzluğa karşı isyanı.

Kansızlık : Korkunun kanı dondurması nedeni ile olur.

Kekemelik : Bunalım, baskıya isyan, ebeveyne karşı aşırı bağlılık.

Öksürük : Bastırılma hissi, haksızlığa uğrama.

Kalp : Aşk ilişkilerinde aldanma, ilişkilerde sevilememe korkusu, süreğen heyecanın terk edilmesi.

Peklik : Ufak şeyler üzerinde durma, aşırı temizlik.

Yazarlarda ve Müzisyenlerde Kramplar : İstenmeyen seslere, ilgisizliğe karşı protesto, çalgıyı bırakma isteği.

Şeker (Diyabet) : Geçim üzüntüsü ve bunalım.

İshal : Yaklaşan bir tehlikeden (imtihan v.s.) korkma. Bir hatanın cezasını çekme.

Sırtta Kamburluk, Sertlik, Yorgunluk : İçten derin bir üzüntü, cinsel isteğin bastırılması, yerine getirilememesi.

Omuz ve Boyunda Ağrı : Aşırı derecede mesukiyet hissi.

Sinir sistemi sorunlarına faydalı gıdalar bir nebze olsun bu sorunların aşılmasına yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir