Sağlık

Sigarayı bıraktıktan sonra neler olur ?

Tebrikler! Her gün, sigara içen sizin gibi pek çok insan sigarayı kesin olarak bırakmaya hazır olduklarına karar verirler. Hiç şüphe yok ki, sigarayı bırakmak hayatınızda yapacağınız en zor şeylerden biri olacaktır. Bunun sizi korkutmasına izin vermeyin. Binlerce insan sigarayı bırakıyor ve sizin bu kişilerden biri olamayacağınızı düşünmeniz için hiçbir neden yok. Sadece sigarayı bırakma isteğine ilişkin tüm nedenleri ve ne kadar uzun bir hayat yaşamayı istediğinizi düşünün. Sigarayı bırakmak için şu andan daha iyi bir zaman yok. Sigarayı bıraktıktan sonraki kritik 72 saat zor gelebilir, bunu atlatmak için bu yazımızı okuyun.

Sigarayı bırakmanın etkileri hemen başlar

Sigarayı bırakmanın ne kadar zor olduğunu ve etkileri yıllar sonra fark edilecekmiş gibi göründüğünü biliyoruz. Bu kesinlikle yanlış. Sigarayı bıraktığınız anda vücudunuz iyileşmeye başlar.

Son sigaranızdan sonra olanlar şunlardır:

  • 20 dakikada, ellerinizin ve ayaklarınız vücut ısısı yükselirken kan basıncınız ve kalp atış hızınız azalır. Bu, sigaranın neden olduğu sağlık sorunlarının azalmaya başlamasının sadece başlangıcıdır.
  • Yalnızca 8 saatte, kanınızdaki karbon monoksit seviyesi normal seviyeye düşer. Karbon monoksit, kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır. Karbon Monoksit miktarının düşmesi size ihtiyacınız olan enerjiyi ve vücudunuza ihtiyaç duyduğu oksijeni verir.
  • Sadece 24 saatte kalp krizi geçirme tehlikesi azalır. Sadece 24 saatte!
  • 48 saatte, koku ve tat alma algınız ciddi bir biçimde gelişir. Yemeklerin tadı daha güzel gelmeye başlar ve çevrenizdeki tüm harika şeylerin kokusunu alabilirsiniz. Bu noktaya geldiğinizde derin bir nefes alın ve kaçırdığınız güzelliklerin keyfini çıkarın.
  • 2 hafta sonra, kan dolaşımınız hızlanır, egzersiz yapmak daha kolay hale gelir, akciğer fonksiyonlarınız düzelir ve kronik öksürüğünüzden kurtulursunuz.
  • 1 ile 9 ay arasında, akciğeriniz normal fonksiyonlarına döndükçe öksürük, sinüs problemleri, nefes darlığı ve yorgunluk azalır.
  • Sigarayı bıraktıktan sonraki 5 ile 15 yıl arasında, felç geçirme riskiniz hiç sigara içmemiş bir insanınki ile aynı seviyede olur.
  • 15 yılda, koroner kalp hastalığı riskiniz azalır ve damar tıkanıklığı hiç sigara içmemiş insanlarla eş duruma gelir. Ölme riskiniz de hiç sigara içmemiş biri ile aynı seviyeye gelir.

Sigarayı bırakmak için en uygun an şimdidir!

Sigarayı bıraktıktan sonra neler olur ?” yazısı için 2 yorum yazılmış.

  1. Herkesin bırakma yöntemi farklı benimkisi ovale elektronik sigara ile mümkün oldu..Kullanmaya başladığım gün sigaraya veda etmiş oldum..Elektronik sigarayı da merak ettim iyiki etmişim böylelikle 30 yıldır yapamadığımı yaptım… Sigarayı bırakmak için doğru yöntemi seçmek çok önemli çünkü her başarısızlıkta sigarayabiraz dahaçok bağlanılıyor…

  2. Sigarayla ilgili aciklamalar eksik yani 48 saatten sonraki aciklamadan sonra hemen 2 haftaya falan geciyor kademe kademe anlatilsa daha sağlikli olur diye dusunuyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir