Sağlık

Sigarayı bırakmak için nedenler

Sigarayı bırakmak için nedenlerSigarayı bırakmak için sebep bulma konusunda yardımamı ihtiyacınız var ? Evet, doğru yere geldiniz. Çevrenizdeki bazı kişiler sigara içmenin sağlığınıza zarar vermediğini iddia edebilir ve derler ki falanca kişi sigara içiyordu 80 yaşında öldü filanca içmiyordu 45 yaşında kanser oldu, bu tamamen saçmalık ve kendini kandırmadır. Şimdi sizlere  sağlık sebepleri ile beraber  başka nedenlerde sunacağım , bunlar sigarayı bırakmanızda teşvik edici olacak.

Maddi nedenler

Herzaman paranız cebinize kalır ! düşünün bir kere günde bir paket içseniz bile ayda 150 – 300 TL gibi bir rakam cebinize kalacak , bununla neler alabilirsiniz hesaplayın , bence araba bile alınır.

Daha iyi iş performansı

İşinizde çok daha verimli olacaksınız ayrıca sigara içenlere göre işe alınma ve yükselme oranınız daha fazladır. Bu istatistiklerle kanıtlanmıştır.

Daha iyi görünüm

Evet yanlış duymadınız sigara sizi erken yaşlandırır ve bırakırsanız görünümüz daha genç daha canlı bir hal alacaktır.

Çocuk sağlığı

Kendi sağlığınızı düşünmüyorsanız çocuklarınızın veya torunlarınızın sağlığıdamı önemli değil ? Sizi sigara içerken görmeleri onalrı teşvik edecek ayrıca yanlarında sigara içmeniz dumandan etkilenmelerine sebep olacaktır. Onları korumak istemezmisiniz ?

Kalp krizi

Sigara hem erkeklerde hem de kadınlarda kalp krizinin bir numaralı nedenidir. Sigara içmek veya pasif içici durumunda olmak kalp krizi geçirme riskini yükseltir. Buda bırakmak için iyi bir neden değilmi ?

Solunum yolu hastalıkları

Sigara akciğerler üzerinde akut (Kısa süreli) ve kronik (uzun süreli) tahribat meydana getirmektedir. Bu bile yeterli neden değilmiş gibi dünya çapında oluşan H1N1 (Domuz gribi) gibi salgınlardan korunmanıza yardımcı olur.

Kemik yoğunluğunu azaltma

Evet sigara kemikleride etkiler. Sigara içiyorsanız osteoporoz riski fazladır.

Ereksiyon zorluğu

Erkekler için hiçte küçümsenecek bir neden olduğunuz sanmıyorum. Sigara ereksiyonu azaltır ve hiç olmamaya neden olur.

Gebelik şansını azatlma ve kötü gebelik

Başlık herşeyi anlatıyor zaten. Hamile kalsanız bile Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS) ve bebeğin prematüre olması büyük ihtimaldir.

Akciğer kanseri

Bunu hepimiz biliyoruz değilmi ? Her nefeste 4000 den fazla kimyasal madde en az 43 tanesinin insanlarda kansere sebep olduğu biliniyor , Akciğer kanseri hem erkekte hem kadında en çok görülen kanser türüdür.

Diğer kanser türleri

Sigara meme kanseri, prostat kanseri vb bir çok kanserin ana sebebidir.

Göz ve Diş hastalıkları

Evet ne alaka diyebilirsiniz ama sigara içmek vücuttaki her organı etkiler.

Sizin de kendinize göre nedenleriniz olabilir. Önce sigarayı bırakmayı gerçekten istemelisiniz. Artıları ve eksileri bir kağıda yazın ve düşünün.

Artık sigarayı bırakmak için yeterli sebep var değilmi ? Sigarayı bırakmaya hazırmısınız ?

Sigarayı bırakmak için nedenler” yazısı için 4 yorum yazılmış.

  1. Bunlar bile yeterli sebep iken hala bırakamıyoruz tavsiye edeceğiniz bir ilaç falan varmı?

  2. Reklama girecek ama : ) sağlık önemli.Kendim champix ile sigarayı çok rahat bir şekilde bıraktım, Tavsiye ederim.

  3. aslında herhangi bir ilaç kullanmayada gerek yok bence. istemek yeterlidir ben istedim ve bıraktım bu kadar basit işte…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir