Sağlık

Sigarayı bırakma zamanı

Sigara içmenin ve dumansız sigara kullanmanın sağlık için ciddi anlamda zararlı olduğunu kanıtlayan çok sayıda örnek bulunmaktadır. Ayrıca oldukça pahalı da, günde bir paket sigara içmenin size yılda 300 Liradan fazla bir maliyeti olacaktır. Sigarayı bırakmak kolay değildir ama pek çok eskiden sigara içen insanın kanıtladığı gibi imkansız da değildir. Sigarayı kendi başınıza bırakabilir ya da bırakmak için yardım alabilirsiniz. Nasıl yaptığınızın bir önemi yok. Önemli olan, sigarayı bırakıyor olmanız.

Başlangıç

Başarının sırrı, hiç şüphe yok ki, sigarayı bırakmaya hazır ve kararlı olmak. Zihinsel olarak hazırlandığınızda önemli bir zorluğu arkanızda bırakmış olursunuz. Ardından sigarayı bırakma metodlarını ve çeşitli destek olanaklarından size uygun olanları araştırabilirsiniz. Bu noktada, gün içindeki sigara içtiğiniz anları not ederek bir liste oluşturmanız faydalı olabilir. Bu size sigara içme alışkanlığınızı analiz etme imkanı verecektir. Ne zaman sigara içtiğinizi ve sizi bir sigara yakmaya iten hisleri veya duyguları anladığınızda alışkanlığınızı kontrol etme yolunda önemli bir adım atmış olursunuz. Sigara içmeyi bırakmadan birkaç gün önce listenizi hazırlamaya başlayın. Sağlık Bakanlığının Alo 171 Sigara Bırakma Hattı aranacak ilk yer olabilir.

Nereye Gitmeli

Bazen kendinizden uzaklaşmanız gerekir. Bazı insanlar kendi iradelerini kullanarak ve düşüncelerini ve eylemlerini sıkı bir kontrol altında tutarak hiçbir yardım almadan sigarayı bırakabilirler. Ancak bu insanların bile neden sigara içtikleri ve nasıl bağımlı olduklarına ilişkin bilgi sahibi olmaları gerekir. Bu konu hakkında yazılmış pek çok kitap bulunmaktadır. Bir kütüphaneye gidin ve size en çok yardımı dokunacak kitapları seçin. Kalp ve akciğer sağlığı örgütlerin, ücretsizce kullanabileceğiniz sigarayı bırakma ile ilgili pek çok yazılı materyalleri bulunmaktadır.

Diğer Yardımlar

Tüm ülke çapında bulunan topluluklarda destek grupları bulunmaktadır. Yukarıda listelenmiş gruplara sorularınızı sorun ya da telefon rehberinizdeki yeşil sayfalara başvurun. Hastaneler, klinikler, üniversiteler ve diğer tıbbi araştırma kurumları sık sık sigarayı bırakma programları hazırlamaktadırlar. Size sigarayı bırakma konusunda yardımcı olacak herhangi bir sağlık uzmanı size en iyi şekilde yol gösterecek ve sizin için en değerli yardımı sağlayacak kişidir.

Ne Yapmalı

Sigarayı bırakmak için bir kitaptan yardım almayı da, bir destek grubunu da tercih etseniz tekniklerin son derece benzer olduğunu göreceksiniz. Tüm programlar davranışlarınızı değiştirme konusunda size destek verir ve yaşam şeklinizi değiştirir, böylece sigara belirli durumlarda eskisi kadar önemli olmaz. Sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde amacınıza ulaşmanıza yardımcı olacak çok sayıda materyal bulunduğunu fark edeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir