Anne & Bebek & Çocuk

Sigaranın hamilelikte ve doğum sonrası zararları

Sigarayı bırakma nedenlerinden bir kitap yazılabilir. Bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız veya hamileyseniz sigarayı bırakmak için önemli bir nedeniniz daha var demektir: bebeğinizin sağlığı. Şu gerçekleri göz önünde bulundurun.

Sigara ve Doğum Kilosu

Siz sigara içtiğinizde karnınızdaki bebek de sigara içmiş olur. Sigara içen insanların bebekleri normal bebeklere göre daha zayıf doğarlar. Ve eğer hamilelik döneminde çok fazla sigara içerseniz –günde bir paketten daha fazla- bebeğiniz doğduğunda daha da zayıf olur. Bu şaşırtıcı bir sonuç değildir. Sigaradaki nikotin bebeğin vücudunun oksijen yoksunluğu yaşamasına neden olduğu için bebek sağlıklı bir şekilde büyüyemez. Sigara içen insanların bebekleri doğumdan sonra kaybettikleri kiloları sonradan kazanabilseler de, sigara içmeyen insanların çocuklarına göre daha kısa olurlar, okumakta ve sosyal uyum kurmakta daha çok zorlanırlar.

Sigara ve Çocuk Ölümleri

İstatiskler; bebek ölümlerinin –doğum sırasında veya düşük nedeniyle- sigara içen annelerde %50 daha fazla olduğunu göstermiştir. Sigara içmeyen insanlar bu önemli tehlikeyi yaşamama konusunda daha şanslıdırlar. Ayrıca, sigara içen insanların çocuklarının ani bebek ölümü sendromu veya beşik ölümü nedeniyle ölme ihtimalleri 2½ kat daha fazladır. İyi haber şu ki; sigara içmeyi hamileliğinizin dördüncü ayına kadar bırakmanız halinde bu tehlikelere yakalanma riskini önemli ölçüde azaltırsınız.

Sigara ve Sizin Sağlığınız

Ebeveynlik çok emek isteyen bir iştir. Çok iyi bir durumda olmanız gerekir. Ve daima çocuklarınızın yanında olmak istersiniz. Sigara içen insanların hastalıklara ve ciddi sağlık problemlerinden muzdarip olma ihtimalleri içmeyenlere göre daha yüksektir. Bir yılda sadece akciğer kanserinde ölen kadın sayısı 30,000’dir. Sigarayı hemen bırakın, böylece size her ihtiyaç duyduklarında onların yanında olabilirsiniz.

Sigara ve Ailenizin Sağlığı

Artık biliniyor ki, sigara içmeyen insanların sigara dumanı solumasıyla gerçekleşen pasif içicilik sağlığa zararlıdır. Bu durum, özellikle pasif içicilikten kaynaklanan sorunlara karşı çok hassas olan çocuklar için doğrudur.

Sigarayı Bırakmanın Getirileri

Sigarayı bırakmanızın, doğacak olan bebeğinize önemli getirileri olacağını görebilirsiniz. Bu, anneler için olduğu kadar babalar için de geçerlidir. Ve getiriler hemen ortaya çıkmaya başlar. Zamanla, siz ve sizin çocuklarınız sigara içmeyen aileler kadar sağlıklı olacaksınız.

Sigarayı bırakmak kolay değildir, ancak yardım alarak bunu başarabilirsiniz. Hiç zaman kaybetmeyin ve bir sigarayı bırakma programına kaydolun. Bunu bir aile projesi haline getirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir