Sağlık

Sigara’da pasif içiciliğin tehlikeleri

Sigara içenlerin büyük bir çoğunluğu bu alışkanlıklarının ne denli tehlikeli olduğunun ve vücutlarına verdiği zararın farkındalar. Bir insanın bile bile kendisine zarar veren bu alışkanlığı neden devam ettirdiğini anlamak çok zordur. Sigaranın zararlarını görmemeye çalışmak imkansızdır. Şimdilerde sigara paketlerine yerleştirilen, sigaranın zararlarını anlatan fotoğraf ve yazılarda , hükümetlerin artırarak devam ettikleri sigara yasaklarıda artık sigara içenlerin sayısını ciddi oranda azaltmaya başladı.

Ancak, gözardı edilmemesi gereken diğer bir önemli konu pasif içiciliktir. Acı bir gerçek var ki sigara içenler sadece kendilerine değil en yakınlarındaki sevdiklerinede zarar vermektedirler. Eğer siz sigara içmiyorsanız fakat sigara içen biriyle yaşıyor veya sık sık birlikte aynı ortamlarda bulunuyorsanız sizde onun kadar sigaranın yol açtığı hastalıklara yakalanma riskini taşıyorsunuz demektir. Sigara içen birisinin dışarı üflediği dumanı direkt olarak solumasanız bile zararlı maddeler havaya nüfuz ettiğinden siz frkında olmadan onları teneffüs edeceksiniz.

Hiçkimse pasif içiciliğin zararlarını tam olarak açıklayamıyor ama sigara ile bağlantılı olan birçok hastalığa sebep olabildiği düşünülüyor. Ancak istatistikler, düzenli olarak sigara içilen ortamalrda bulunan kişilerin , hiç bulunmayan kişilere göre %50 daha fazla risk taşıdığını göstermiştir.

Eğer sigara içen biriyle yaşıyorsanız  öncelikle ona sigarayı bırakmak için nedenler sunun , bırakmıyorsa ondan bunu dışarda yapmasını isteyin. Eğer dışarı çıkma imkanı yoksa balkonda, pencerede olabilir. Yeterki sizden ve yaşadığınız ortamdan uzak dursun. İçerde sigara içiliyorsa daha sonra ortamı çok iyi bir şekilde havalandırın.

Sigara nasıl bırakılır? konulu yazımız sigarayı bırakmada yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir