Sağlık

Sigara ve cinsel yaşam

Hepimiz reklamları görüyoruz. Bazen sert görünüşlü bir kovboy atını tüm Montana’yı görebildiği bir tepenin üstüne sürüyor ve bir sigara içiyor – oldukça erkeksi bir imaj gerçekten. Sigaranın zararlarına broşürlerde genellikle değinilmiyor, ama gerçek bundan çok farklı.  Sigara içen erkeklerin %50’sinin sigara içmeyenlere oranla iktidarsızlık sorunu yaşamaları olasılığının daha fazla olduğunu biliyor muydunuz?

Nikotin ve İktidarsızlık

Nikotin vücuda bir vazokonstriktör (damarları daralmasına yol açan etken) olarak etki eder. Gerçek bu. Nikotin atardamarları, kan damarlarını ve bir erkeğin ereksiyonunu gerçekleştiren damarları daraltır. Nikotin ayrıca testesteronu ve kandaki diğer hormanların seviyelerini düşürür. Ve kandaki yağ asidi yoğunluğunu artırarak atardamarların tıkanmasına ve genital bölgelere giden kan akışın sınırlanmasına neden olur.

Kadınlara etkileri nelerdir?

Sigara içen kadınların da endişelenmek için bir nedenleri vardır. Sigara içen kadınların orgazm yaşama yeteneklerinin engellenebileceğine ilişkin kanıtlar da bulunmaktadır. Nikotin ayrıca, yumurtalıklara da zarar vererek anormal regl dönemlerine ve östrojen seviyesinin azalmasına neden olabilir. Aşırı yaşlanma ve vajinal kuruluk yan etkileri ile erken menopoza neden olabilir.

Sigara İçmek ve Doğum Kontrol Hapı

Doğum kontrol hapı kullananlar için vereceğimiz haberler çok daha kötü. Sigara içen kadınların kalp krizi geçirme riskleri oldukça yüksektir. Örneğin, 30 ile 39 yaşları arasındaki sigara içen ve doğum kontrol hapı kullanan kadınların felç geçirme veya ölümcül bir kalp krizi yaşama riskleri sigara içmeyenlere oranla çok daha yüksektir. Sigara içmenin seks yaşamınızı öldürmesi hakkında konuşun!

Cazibe ile İlgili Bir Soru

Konumuz sigara içmek ve seks yaşamı iken, sigaranın cinsel cazibenize nasıl bir etkisi olduğunu düşünün. Ağız kokusu, kokan saçlar ve kıyafetler, sarı dişler ve parmaklar karşınızdaki kişiyi heyecanlandıran şeyler değildir. Sigarayı bıraktığınızda sigara içmeyen arkadaşlarınıza ve iş arkadaşlarınıza daha çekici görünmeye başlarsınız.

Belki ciddi kanser ve kalp krizi tehlikeleri henüz genç iken size çok gibi görünüyordur. Ama cinsel haz sigaranın bugün veya yarın ciddi bir biçimde etkileyebileceği bir unsurdur. Bu sadece, nikotin bağımlılığına bir son vermek için bir başka nedendir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir