Sağlık

Sigara içenlerin bahaneleri

Sigara Tiryakilerinin Ortak Beş Bahanesi

Kendimize ne söylüyoruz ?

Sigarayı bırakmayı deniyorsanız, bırakmayı denediyseniz veya asla bırakamayacağınızı düşünüyorsanız, sigara içiciliğinin bir bağımlılık olduğunu anlamanız önemlidir. Tüm bağımlılıklar, beraberinde zihni doğru olan şeyi yapmaktan alıkoyan yükler getirir. Nihayetinde, bağımlılık bizi söz konusu maddeye ihtiyacımız olduğu konusunda “kandırır”. Eroin, alkol ya da nikotin olsun, tüm bağımlılıklar doğru olmayan şeylere inanmamıza neden olur.
Bu yazıda, sigarayı bırakmaya çalışırken beynimizin bizi kandırmasına yol açan en yaygın beş efsane bulunmaktadır:

1. Sigara içince rahatlıyorum

Pek çok insan sigara içmenin kendilerini rahatlattığına ve bazı durumlarla başa çıkmaya yardımcı olduğuna inanır. Gerçek şu ki, sigara içmek bizim stresle başa çıkmak için oluşturduğumuz bir alışkanlıktır. Sonuçta olan şey, sigaranın bir “ödül şekli” haline gelmesi ve stresi engellemekten çok stresli durumların bir parçası haline gelmesidir. Nikotin beyne dopamin salgılar ve onun hareketlerini uzatır. Dopamin beynin haz merkezinin bir parçasıdır ve sonuç olarak stresli durumlarda bizi sakinleştirirmiş gibi görünerek haz almamızı sağlar. Aslında, Nikotin bir uyarıcıdır ve bedeni ya da zihni “sakinleştirmesi” gibi bir şey söz konusu değildir. Stresli iken sigara içerek rahatlamıyorsunuz. Sadece, beyninize onun bağımlı olduğu bir maddeden bir miktar veriyorsunuz.

2. İstediğim için sigara içiyorum

Sigara içenler diğer insanlara ne derlerse desinler, kimse sigara içmek istemez. İnsanlar nikotini isterler. Sigara içiyorsanız, hiç sigara içmek isteyip de karanfilli bir sigara içtiniz mi?  Aynı derecede tatmin edeci değildir. Bunun nedeni karanfilli sigarada hiç nikotin bulunmaması ve bunun nikotin reseptörlerini harekete geçirmemesi ve dopamin salgılanmamasıdır. Sigara içmeyi istediğiniz için bu eylemi yapıyorsanız, bunun tek nedeni beyninizi onun ihtiyaç bir şeyden mahrum bırakmamak, böylece bağımlılık oluşturan maddelerin geri çekilimi ile uğraşmamaktır.

3. Çok zor bir hayatım var ve sigara içmeye mecburum

Bu neden özünde bir bakıma doğrudur ve diğerlerine göre tam bir efsanedir. Sigaraya başlamanızın ve sık sık içmenizin bir nedeni olabilir. Tüm bağımlılıkların, herhangi bir şeyle kolay kolay mukayese edilemeyecek bir tetikleyicisi vardır. Ancak, bağımlılık bir noktada kişinin kendi kendine yaptığı bir propaganda haline gelir ve sigara içmeye başlama sebebiniz ne olursa olsun içmeye devam edersiniz, çünkü bağımlılık “hayat çok zor”dan öte bir şeydir. Gerçek şu ki, herhangi bir maddeye ihtiyaç duymayan bir zihin zor durumlarla mücadele etme konusunda sigaradan çok daha etkilidir ve böylece kendinizi gerçeklerden soyutlamazsınız. Katı gerçek şu ki, sigarayı zor durumlarla başa çıkmak için bir dayanak olarak görerek içmeye devam etmek sizin bu durumlarla yüzleşip hayatınızı bu tarz sorunları yaşamayacağınız şekilde değiştirmenize engel olur.

4. Sigarayı bırakacak iradeye sahip değilim

Bağımlılığı anlayan bir kişinin riyakar bir insan gibi görünmeden bu sorunu tartışması zordur. Bunu bir efsane olarak görmemizin nedeni söz konusu iradeye sahip olmanızdır. Gerçekten sahipsiniz. Çoğu sigara tiryakisi sigarayı bırakmayı denemiştir ve başarısızlığın tek nedeni geri çekilim semptomları ile başa çıkmanın zorluğudur. Nikotin geri çekilimi fiziksel isteğin de ötesindedir. Sigara içmeden geçirilen birkaç günden sonra semptomlar psikolojik özellikler kazanır ve hayat çok berbatmış gibi hissettirmeye başlar. Bu olduğunda kişi bir iki sigara içer ve her şey daha iyi olur. Nikotin bağımlılığının üstesinden gelinmesi zor bir bağımlılık olmasının sebebi budur. Ancak, bunu başarabilirsiniz ve zihninizin nasıl çalıştığını ve size ne söylediğini anladıkça bu sorunla başa çıkma konusunda daha yeterli hale gelirsiniz.

5. Hazır olduğumda bırakabilirim

Bu, bir kısmı gerçek bir kısmı efsane olan bir başka söylemdir. Sigarayı bırakmak için buna hazır olmalı, hazırlanmalı ve bu konuda sıkı bir çalışmaya yapmayı amaçlamalısınız. Ancak, sigara bağımlısı olduğunuz için hiçbir zaman bırakmaya tam olarak hazır olmayacaksınız ve bu durum sigara içmeye devam etmeniz için sadece bir bahane olacak. Tam olarak hazır olduğunuzda çok kolay olacağını düşünerek kendinizi kandırmayın. Bazı insanlar bu düşüncenin doğru olduğunu kabul etmiş ve alışkanlıklarını bir anda bırakabilmişlerdir. Ancak, hala tam olarak hazır olmayı bekliyorsanız bu insanlardan biri olamazsınız. Sigarayı sonsuza kadar bırakmaya karar verdiğinizde hazırsınız demektir. Sigarayı bırakmak kolay olmayacaktır ama bunu kesinlikle başarabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir