Sağlık

Sigara, dişleriniz ve gülüşünüz

Sigarayı bırakın ve gülüşünüze bir iyilik yapın.

Sigara kullanma alışkanlığınıza son verdiğiniz zaman dişleriniz ve gülüşünüz için büyük bir iyilik yapmış olursunuz.  Sigara kullanımının diş ve diş eti gibi durumları da içeren ağız içi sağlığınız üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır.

Sigara kullanan ve kullanmayanların gülümsemesini karşılaştırın, farkı hemen göreceksiniz. Sigara kullanmayanın gülümsemesiyle lekesiz ve kalıntısız beyaz, parlak dişler çıkar ortaya. Diş etleri pembe ve sağlıklı görünür. Diğer yandan, sigara kullanan kişinin gülümsemesiyle sarı, lekeli ve diş etleri çekilmiş bir görüntü çıkar ortaya. Sigara içen kişinin gülümsemesi, gerçek kronik yaşının üzerinde görünür.

Sigara kullanmak dişlerinizin doğal beyaz halini bozar. Sigara kullananların tükürük salgısı daha az ve tükürük doğal bir diş ve ağız temizleyicisi olduğu için dişleriniz daha soluk ve mat bir hâle gelir. Çürüğe karşı daha duyarlı olursunuz. Sigara kullananların dişlerinde plak oluşumu artar, bakterileri çeken ve dişlerin mat görünmesine neden olan beyaz sakız gibi bir madde oluşur.

Sigarada bulunan nikotin ve katran gibi temel maddeler, dişlerde kahverengi, hoş olmayan noktalar ve koyu katran kalıntı oluşturarak sonunda katman bırakır. Sigara kullanmak diş etlerine ulaşan kan akışını kısıtlar, aynı zamanda diş etlerinin sağlıklı kalmasını sağlayan C vitamini ve diğer besin öğelerinin değerini düşürür.  Kronik sigara kullanımı kırmızı olan damakta inflamasyon oluşumuna, ayrıca sürekli kötü nefes kokusuna neden olur. Birçok sigara kullanıcısı dişlerde şeker kalıntısı bırakan ve diş çürüğüne davetiye çıkaran nane şekeri atar ağzına.

Sigara kullanımının dişetlerine ve onların dişleri sağlam bir şekilde tutabilme gücüne etkisi sonunda diş kaybına, diş eti kanamasına ve hastalıklarına neden olabilir. Araştırmalar gösteriyor ki, sigara kullananlar kullanmayanlara göre diş eti hastalıklarından 6 kat daha fazla şikâyetçi. Sigara kullanmak vücudun bağışıklık sistemini ve hastalıklarla mücadele etme gücünü azaltır. Küçük bir diş eti enfeksiyonuyla bile, diş etleri çekilmeye başlar ve sonunda kırılarak, düşerek dişlerinizi kaybedersiniz.

Bir sigara kullanıcısı diş eti hastalığı ve diş kaybı yüzünden tedaviye başlasa bile zayıflayan bağışıklık sistemi yüzünden tedavi gecikmiş olabilir. Diş hekimleri, sigara kullananlar arasında diş implantı yaptırmak isteyenlerin başarı oranının düşük olduğunu bildirmektedirler.  Sigara kullananların, ağızda beyaz leke oluşumu olarak bilinen lökoplaki ve ayrıca ağız kanserine yakalanma riski yüksektir.

Sigarayı bırakmak için kararlı davranan sigara kullanıcıları beyaz, parlak dişlere ve sağlıklı bir gülüşe sahip olurlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir