Sağlık

Sevdiğiniz Birinin Sigarayı Bırakmasına Nasıl Yardımcı Olursunuz?

Sevdiğiniz birinin sigarayı bırakmasına yardımcı olmak

Ailenizden biri ya da bir arkadaşınız artık sigarayı bırakmanın ve küllükleri atmanın zamanı geldiğine mi karar verdi? Sigarayı bırakmak bir insan için en zor şeylerden biridir. Sigarayı bırakan kişinin dayanıklı olması ve içme isteğiyle savaşması gerekmektedir – ve bu zor bir iştir.

İnsanlar sigarayı bırakmak için birçok yol seçmektedirler. Bazısı kendi kendine bırakır, bazısı da bir danışmanın ya da programın yardımına başvururlar. Bazıları da ilaç kullanabilmektedirler. Sevdiğiniz birinin bırakmak için kullandığı yönteme saygı göstererek, desteğinizi ve anlayışınızı göstererek süreci daha kolay geçirmesi için yardımcı olabilirsiniz diyor Amerika Kanser Derneği.

Sadece orada olun

Tavsiyede bulunmak cezbedicidir ancak sevdiğiniz kişiye bırakmasına yardımcı olmak için ne yapabileceğinizi sormak en iyisidir. Arkadaşınız yanında olduğunuzu bilsin böylece sizi destek vermeniz ve teşvik etmeniz için arayabilir.

Arkadaşınızın özellikle ilk iki hafta boyunca aksi ve alıngan olabileceğini de unutmayın. Bunu kişiselleştirmeyin; bu nikotin eksikliğinden kaynaklı bir konuşmadır.

İnsanlar genellikle sigaraya duyulan istekle başa çıkmak için dikkat dağıtıcı şeylere ihtiyaç duyarlar, dolayısıyla beraber bir şeyler yapmak yardım etmenin en iyi yoludur. Örneğin; bir oyun oynayın, sinemaya gidin, öğle yemeğinde buluşun ya da yürüyüş yapın.

Pozitif olun

Teşvik edici sözler önemlidir. Planını uyguladığı için arkadaşınızı övün ve kilometre taşlarını kutlamak için özel bir şeyler yapın.  Eğer arkadaşınız kendini bırakırsa ve birkaç fırt çekerse bunu büyük bir sorun haline getirmeyin. Onun yerine sigarasız geçirdiği her gün için övün.

Birçok insan, tam olarak kurtulmadan önce beş ila yedi kez bırakmayı dener. Dolayısıyla ailenizden biri ya da arkadaşınız yeniden başlarsa ona kendini suçlu hissettirmeyin. Desteğinizi bırakmayın, gayret etmesi için ona kredi verin ve hazır olduğunda tekrar denemesi için teşvik edin.

Sevdiğiniz Birinin Sigarayı Bırakmasına Nasıl Yardımcı Olursunuz?&rdquo yazısı için bir yorum yazılmış.;

  1. Anneme sigarayı bırakması için ovale elektronik sigara aldım bende işe yaradığı gibi annemde de işe yaradı demekki bu cihazlar dedikleri kadar varmış ve sigarayı aratmıyor ayrıca ben elektronik sigara kullanımını da bıraktım..Yani daha az zararla çok fayda sağladığıma inanıyorum..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir