Sağlık

Sarımsak’ın sağlığa faydaları

Sarımsak’ın sağlığa faydaları

Neden sarımsak çok yararlı bir bitkidir? Ona şifalı bir bitki olma özelliği katan ve kimyasal bir bileşik olan alisine sahiptir. Alisin bileşiği, sarımsağa keskin tadını ve özgün kokusunu veren sülfürü içerir. Sarımsağın sağlığa faydaları saymakla bitmez. Kalp hastalıklarıyla savaşmaya yardım eder, soğuk algınlığı ve öksürükle savaşır ve tansiyonu düşürür.

Sarımsak doğadaki bilinen en eski şifalı bitki çeşidi ya da baharattır. İnsanoğlu bu sihirli bitkinin iyileştirici özelliğinin 3000 yıldır farkında. Penisilinin kâşifi Sir Louis Pasteur1858’de  sarımsağın anti bakteriyel özelliğini etkili bir şekilde kullanmıştır. 1. Dünya Savaşı cerrahları savaş yaralarını tedavi etmek için antiseptik olarak sarımsak suyundan yararlandılar. Sarımsak fosfor, kalsiyum ve demir gibi faydalı mineraller içerir. Sarımsağın içinde alisin, allisatin1 ve 2 gibi bileşiklerin yanı sıra İyot, sülfür ve klor gibi iz mineraller de bulunur.

Yararları: Sarımsağın sağlığa faydalarının bazıları şunlarıdır:

 • Diyabet: Diyabet, böbreğe ve sinir sistemi fonksiyonlarına zarar verebilir, kalp rahatsızlıklarına hatta ve hatta görme bozukluğuna sebep olabilir. Sarımsaktan çıkan yağ diyabet hastalarını bu yan etkilerden korumaya yardımcı olur.
 • Yüksek kolesterol seviyeleri: Kolesterolün iki çeşidi olan LDL ve HDL den birincisi insan sağlığına zararlıdır. Sarımsak, LDL kolesterolün oksitlenmesini engelleyen alisin bileşiği bakımından zengindir. Yüksek kolesterol seviyesine sahip olan kişiler günlük diyetlerinde sarımsağı da bulundurmalıdırlar.
 • Hipertansiyon:  Sarımsak, hipertansiyon küründeki bitkisel bir maddedir. Yüksek tansiyon ortaya çıktığında, sarımsağın içinde bulunan alisin damarları rahatlatır. Sarımsak trombosit agregasyonu azaltarak trombozla da savaşır.
 • Sindirim: Sarımsak içeren günlük diyetler sindirim problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Sarımsak iyi bir sindirim için bağırsakların rutin işleyişine yardımda bulunur. Mide kanallarındaki şişkinlik ya da tahriş bile sarımsak tedavisiyle düzeltilebilir.
 • Göz bakımı: Sarımsak selenyum, kuersetin ve C vitamini gibi gözdeki şişliklere ve enfeksiyonlara iyi gelen besinler bakımından zengindir.
 • Kulak ağrısı: Sarımsak antiviral, antifungal ve antibiyotik özelliklere sahip olduğu için kulak ağrısının tedavisinde kullanılır. Sarımsak yağı, bir diş sarımsağın suyunu sıkıp zeytinyağı ekleyerek evde de yapılabilir. Karışım birkaç gün oda sıcaklığında tutulmalı.
 • Bağırsak problemleri: Sarımsak dizanteri, ishal ve kolit gibi birçok bağırsak hastalıklarını giderir. Kurtların giderilmesindeki rolü inanılmazdır. Bağırsaktaki sindirime yararlı organizmaların işleyişini etkilemez ama zararlı bakterileri yok eder.
 • Soğuk algınlığı: Çiğ sarımsak öksürük ve soğuk algınlığını tedavi eder. Birçok soğuk algınlığının başında en az iki diş ezilmiş sarımsak yerseniz soğuk algınlığı şiddetini azaltabilesiniz.
 • İltihaplı yararlar: İltihaplı yaraların bitkisel tedavisinde sarımsakta bulunabilir. Çiğ durumda kullanılmasından ziyade üç damla suyla karıştırılarak kullanılmalı çünkü sarımsak suyunun direk deriye teması tahrişe yol açabilir.
 • Sivilce: Dünyadaki insanların yarısı hafif ve şiddetli sivilceden şikâyetçidir. Sarımsak bal, krem ve zerdeçal gibi diğer maddelerle sivilce izlerinin tedavisinde hatta ve hatta sivilcenin büyümesini önlemede kullanılır. Antibiyotik ve temizleyici olarak sarımsağın rolü deri döküntülerinde deriyi rahatlatmaktır.
 • Astım: Haşlanmış sarımsak astım tedavileri için harikadır. Her gece yatmadan önce bir bardak dolusu sütle 3 diş haşlanmış sarımsak bu tür hastalar için rahatlık sağlar. Malt sirke ve ezilmiş sarımsak dişleri tüketerek astım krizleri kontrol altına alınabilir.
 • Cinsel problemler: Sarımsak etkili afrodizyak özelliklere sahiptir. Sarımsağın hem erkek hem kadının cinsel isteğini arttırıcı özelliği sarımsağın sağlığa faydalarından daha çok biliniyor. Cinsel aktivitelere aşırı düşkün insanlar, sinirsel yorgunluktan kendilerini korumak için diyetlerinde ya da ek olarak sarımsak tüketiyorlar.
 • Kanser: Düzenli sarımsak tüketimi kolon, yemek borusu ve mide kanseri riskini azaltır. Kanserojen kimyasalların üretiminin azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca tümör ve meme kanseri oluşumunu engeller.

Bu Muhteşem Bitki Hakkında Daha Fazlası
Sarımsağın sağlığa faydaları insanoğlu tarafından asırlar önce fark edildi. Çiğ (doğranmış ya da ezilmiş) yenildiğinde sarımsak çok etkilidir. Her gün sadece bir diş sarımsak genel sağlığınızda büyük bir gelişme sağlar. 2-3 diş sarımsak nezleyi önler. Yemek yaparken sarımsak daha yararlı olması için son eklenmeli. Ama çok fazla sarımsak tüketimi çokta iyi değildir çünkü sindirim sisteminde tahrişe sebep olabilir. Sarımsak düzenli beslenmeye bir alternatif olarak değil, onun bir parçası olarak görülmeli. Tek sakıncası nefes kokusuna sebep olan keskin kokusu ve tadıdır. Sarımsak insanlık için bir nimettir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir