Güzellik

Saç dökülmesinin önlenmesi

Saç dökülmesinin önlenmesi

Saçlarınızı şampuanladıktan sonra onları küvet giderinde bulduğunuzda veya saçınızı taradığınızda tarağınızda bir saç yığını oluştuğunda saç dökülmesi sorunu yaşıyor olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Stres, dengesiz beslenme, düzensiz uyuma alışkanlığı veya yanlış saç bakım ürünleri seçimi aşırı derecede saç dökülmesi yaşamanıza neden olur, ancak büyük bir ihtimalle bu soruna bir çözüm bulabilirsiniz.

Diğer yandan, eğer kelliğe genetik olarak yatkınsanız kendiniz hazırlamanız iyi olur, çünkü kellik her an kapınıza dayanabilir. Buna rağmen, her iki durumda da saç dökülmesini tamamen engelleyebilirsiniz veya en azından dökülen saç miktarını azaltabilirsiniz. Bu yazıda size, saç dökülmesini önlemek için bazı kesin çözümleri sunduk.

Saç dökülmesine karşı çözümleri

  • Saç boyalarının, saç kurutma makinesinin ve saç maşasının aşırı kullanımı saç dökülmesi sorununu kötüleştirerek kelliğe sebep olabilir. Bu yüzden, eğer yüksek miktarda saç dökülmesi yaşıyorsanız bu tarz ürünleri düzenli olarak kullanmayın.
  • Saçlarınızı düzenli olarak boyamanız durumunda her iki boyama arasında en az 6-8 haftalık aralıklar bırakmayı ihmal etmeyin. Bu, saç dökülmesini önleyecektir. Bırakın saçlarınız doğal olarak kırlaşsın. Ne de olsa kırlaşmış saçlara sahip olmak kel olmaktan daha iyidir.
  • Örgü, topuz ve at kuyruğu gibi sıkı saç modelleri de saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesini önlemenin en iyi yolu kolay saç modellerini tercih etmektir.
  • Saç kökleri proteinden oluşur. Bu nedenle, protein bakımından zengin bir beslenme şeklinin faydası olacaktır. Az yağlı peynir, yumurta, badem, fasulye filizi, balık, deniz ürünleri ve yoğurt gibi protein bakımından zengin yiyecekleri diyetinize dahil edin. Soya sütü ve tofu mantıklı eklemeler olacaktır, çünkü protein bakımından zengindirler.
  • Kalsiyum, saç derinizdeki saç köklerini güçlendiren bir başka önemli besindir. Bu nedenle, kalsiyum bakımından zengin besinleri de diyetinize dahil edin.
  • Dengeli beslenmeden sonraki önemli unsur sağlıklı bir uykudur. Yedi saatlik bir uyku ile yetinmeyin, çünkü düzensiz uyku alışkanlığı saç dökülmesine neden olan unsurlardan birisidir. Bu nedenle, yeteri kadar uyumaya önem verin.
  • Saç bakım ürünleri dikkatlice seçilmelidir, çünkü bu ürünler doğrudan saç büyümesini etkilemektedirler. Asla sert şampuanlar, saç kremleri veya saç şekillendirme ürünleri kullanmayın, çünkü bu ürünlerin uzun süreli kullanımı saçın büyümesine etki edecektir. Herhangi bir ürünün saç dökülmesine neden olması durumunda bir dermotoloğa görünün ve saç tipinize uygun olan ürünleri belirleyin.
  • Alkol ve sigara, kök kaynaklı çoğu saç dökülmesi probleminin sebebidir. Bu nedenle, sigara içme ve alkol tüketme alışkanlıklarınızı bırakın.
  • Bazı ilaçlar da saç dökülmesine neden olabilir. Bu yüzden, herhangi bir ilacın saç dökülmesine sebep olması durumunda doktorunuza görünün.
  • Bitkisel olanlar gibi organik maddelerden yapılmış saç bakım ürünlerini kullanmayı deneyin. Bazı ürünler daha hafif kimyasallar içerdikleri için saç dökülmesi problemi yaşayan insanlara önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir