Sağlık

Rezene’nin sağlığa faydaları

Rezene’nin sağlığa faydaları

Rezene’nin sağlığa faydaları kansızlık, hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık, bebeklerde gaz sancısı, ishal, solunum bozuklukları, adet düzensizlikleri gibi şeylerin giderilmesini ve göz bakımını içerir. Bilimdeki adı Foeniculum Vulgare Miller olan rezene, aşçılıkta dünyanın her yerinde ağız spreylerinde, diş macunlarında, tatlılarda ve antiasitlerde kullanılır.

Rezenenin bu kullanımların dışında, onun temel yağlarının birleşenleri diye özetlenebilen şeylerin sayesinde sayısız tıbbi kullanımı ve sağlığa faydaları vardır.

  • Kansızlık: Demir ve rezenedeki bir amino asit olan Histidin kansızlığın tedavisine yardımcı olur. Demir hemoglobinin başlıca bileşenidir, Histidin de hemoglobin üretimine destek olur ve kandaki diğer bileşenlerin oluşmasına yardım eder.
  • Hazımsızlık: Yemekten sonra rezene tohumu çiğnemek özellikle Hint Alt Kıtası’ nda yaygın bir uygulamadır. Bunu yapmak nefes kokusunu önler ve sindirimi kolaylaştırır. Rezenedeki bu temel yağların bazı bileşenleri sindirim salgılarını ve mide suyunu arttırır, mide ve bağırsak iltihabını azaltır ve gıdalardan besinlerin emilimini kolaylaştırır. Ayrıca anti asidik (bazal) özelliklere sahiptir ve antiasit hazırlanmasında yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda bir iştah açıcıdır.
  • Şişkinlik: Aspartik asidin gaz giderici özelliği rezenede bulunduğu için, rezene gaz giderici olarak çok popülerdir. Yetiden yetmişe herkes bunun özünü şişkinliğin tedavisi ve gazları mideden atmak için kullanılır.
  • Kabızlık: Rezene tohumları, özellikle toz halinde laksatif olarak kullanılır. Kaba yem bağırsakların peristaltik hareketine yardım ederken bağırsakların temizlenmesine yardım eder böylece uygun boşaltıma yardım etmiş olur.
  • İshal: Rezenenin temel yağlarının Anetol, Cineole gibi bazı bileşenleri dezenfektan ve anti bakteriyel özelliğe sahip olduğundan, bakteriyel eylemin neden olduğu ishalin tedavisine yardımcıdır. Histidin gibi bazı amino asitler sindirim ve sindirim sisteminin işleyişine yardımcı olur ve böylece hazımsızlığın neden olduğu ishalin tedavine yardımcı olmuş olur.
  • Bebeklerde Gaz Sancısı: Polimer ve ağır moleküller renal kolik tedavisinde kullanışlıdır. Anetol’ da bulunan ve Phytoestrogens de denen bu tür polimerler, rezenedeki temel yağların bir bileşenidir. Bu özelliğiyle rezene renal kolik tedavisinde yardımcıdır.
  • Nefes Darlığı: Cineole ve Anetol’ un birçok özelliği arasında olan doğal bir balgam söktürücü olması sayesinde rezene tıkanma, bronşit, öksürük gibi solunum bozukluklarında kullanışlıdır.
  • Adet Düzensizlikleri: Ayrıca rezene bir adet hızlandırıcıdır yani, vücuttaki hormonal eylemi uygun bir şekilde düzenleyerek adeti düzene sokar ve kolaylaştırır.
  • Göz Bakımı: Antioksidanlar (C vitamini,doku gençleşmesi ve yaşlanmayı önlemeye çok yararlı olan Arginine gibi amino asitler),temel yağlarının içinde daha spesifik olarak bulunan zehir gidericiler ve uyarıcılar gibi,kobalt ve magnezyum gibi mineraller sayesinde rezene kullanmak gözleri iltihaptan, yaşlanmaya bağlı bozukluklardan ve sarı nokta hastalığı gibi şeylerden korur.Ayrıca rezeneden çıkan su ve bu bitki gözlerdeki tahriş ve yorgunluğu gidermek için dıştan göze uygulanır.
  • Diğer Yararları: Rezene bir idrar sökücüdür yani idrar miktar ve sıklığını arttırır, dolayısıyla toksik maddelerin vücuttan atılmasına ve romatizma, şişme gibi durumlarda yardımcı oluyor.Ayrıca emziren annelerde süt üretimini ve salgılanmasını arttırıyor ve bu süt rezenenin bazı özelliklerini içerdiğinden bebekler için gaz yapıcıdır da. Bu saçları güçlendirir, saç dökülmesini önler, bedeni rahatlatır, hafızayı keskinleştirir ve biraz şeker ve siyah tuzla demlendiğinde soluk yeşilimsi sarı suyu yazın olağanüstü serinletici bir etki yapar.

Birkaç Uyarı: Her şeyin iki yüzü ve zararlı çok şeyi olabileceğini hatırlamalısınız. Bu rezene için de geçerlidir. Temel yağların Anethol ve rezenenin içindeki birkaç kimyasal gibi belirli birleşenleri yararlı olmasının yanında yüksek dozda alınırsa zararlı olabilir, çünkü az dozda mikrop ve bakterileri öldürebilen bileşikler sizin için de zararlı olabilir. Nefes alıp vermede sorun yaratabilir, çarpıntıya sebep olabilir, kalp atışını düzensiz hale getirebilir ve sinir hastalığına sebep olabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir