Sağlık

Prostat kanseri ve korunma yolları

Erkeklerde görülen hastalıklar arasında çok sık karşılaşılan prostat kanseri, yine erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden birisidir. Yaş ilerledikçe ortaya çıkma oranı da artan prostat kanseri, diğer bazı kanser türlerinde de olduğu gibi hücrelerin aniden hızlı bölünmeler yaşaması ve prostatın yayılıp çoğalması ile ortaya çıkmaktadır. Genellikle prostat üzerinde etkili olan kanser bazı durumlarda diğer dokulara da sıçrayabilmektedir.

Prostat kanseri, kanser türleri arasında önemli bir yer sahibidir. Hastalığın tedavisinde erken teşhis çok önemli olup, diğer dokular ve organlara yayılmaması açısından da önem arz etmektedir. Genellikle önlem alınmadığında kanser, idrar kesesi ve diğer bölgelerden başlayıp karaciğere kadar yayılmaktadır. Erken teşhis ile tedavisi mümkün olan bu kanser türü, geç kalındığında ölüm ya da kısmi kayıplara neden olabilir. Kanser oluşumunu engellemek için genellikle tüm erkeklerin uygulaması ve yapması gereken bazı önlemler vardır. Burada unutulmaması gereken tüm bu yöntemlerin hastalığın başlangıcından önce uygulanıyor olmasıdır.

1)    Birçok hastalıkta olduğu gibi prostatı önlemek içinde gıdalarda daha az yağ kullanılmalıdır. Özellikle margarin gibi yağların kullanımı tamamen ortadan kaldırılmalıdır.

2)    Meyve ve sebze tüketimini artırmanız gerekmektedir.

3)    Alkollü içeceklerin tüketimini azaltmanız kanserin oluşumu açısından önleyici bir rol alacaktır.

4)    Kırmızı et tüketimi azaltılmalı, aşırı tatlı ya da tuzlu yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bunların yerine sebze ürünlerinin tüketimi daha uygun olacaktır.

5)    Spor, vücudun ihtiyaç duyduğu diğer tüm şeylerde olduğu gibi bu kanser türünde de önleyici bir pozisyondadır. Spor aktiviteleri yanında destekleyici vitamin ve mineral anlamında bol gıda ve içeceklerin tüketilmesi faydalı olacaktır.

6)   Hekimlerin tavsiyeleri ölçüsünde bazı gıdaların tüketimini artırabilirsiniz. Özellikle yapılan araştırmalar domates gibi gıdaların prostat kanserini önleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bunun yanında lahana, maydanoz, soğan gibi besinlerde bolca tüketilmelidir.

7)    Alkol kullanımı dışında sigara kullanımı da ortadan kaldırılmalıdır.

8)    Bol su tüketilmeli sulu gıdalara öncelik verilmelidir.

9)    Ayakta idrar yapılmamalı, oturarak yapmaya özen gösterilmelidir.

Tüm bu yöntemler hastalık öncesi sadece erkeklerin değil herkesin uygulaması gereken sıradan ve bilinen yöntemlerdir. Erkekler özellikle bu gözden kaçan ayrıntılara dikkat etmeli ve prostat sorununa önceden önlem almalıdırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir