Anne & Bebek & Çocuk

Otizm nasıl anlaşılır?

Otizm nasıl anlaşılırYapılan araştırmalar sonrasında Otizm önceden teşhis edilebilen sağlık sorunları arasına girmiştir.  Otizmli çocukların diğer kişilerden ayırt edilebilmesi, hareket ve davranışlarındaki farklılıkların izlenebilir olması teşhis için önemli bir yer tutmaktadır. Bazı bilinmeyen ve ufak sayılabilecek detaylar ile otizmli bireylerin diğer kişilerden ayırt edilebilmesi mümkündür.

Otizmli bireyler şu gibi basit şekiller ile diğer bireylerden ayırt edilebilir.

1)    Otizmli bireyler göz teması kurmada zorluk çekmektedir. Bu çocukların göz teması kurmaları diğer bireylere göre daha zor ve kısadır.

2)    Otizmli kişilerde dikkat bozukluğu ve konuşma zorlukları, konuşma sırasında sık tekrarlar sıkça görülmektedir.

3)    Bu bireyler diğerlerine göre sosyal ortamlara giremez ve diğer kişiler ile iletişim kuramazlar.

4)    Otizmli bireyler diğer bireylere göre bazı ufak yüz şekillerine sahip olabilir.

Sağlıklı bir gelişime sahip bireylerde vücudun tüm organları eş zamanlı olarak gelişmektedir. Gelişim doğum öncesinden gelişimin normal olarak tamamlandığı süreye kadar devam etmektedir. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda normal kişiler ile otizmli çocukların gelişimlerinde farklılıklar olduğu ve özellikle yüz çevresinde bazı değişik durumların bulunduğu gözlemlenmiştir.

Otizm sorununa sahip olan çocuklarda şu gibi bazı farklı sorunlar bulunmaktadır.

1)    Yüz ve alın çevresinin daha geniş olması,

2)    Yüz, burun ve yanakların daha basık olması,

3)    Dudak ve burun arası kısmın daha uzun olması.

Bu gibi belirgin olan durumlar bazı bireylerde farklılık göstermekte ve dikkatli incelenmediği sürece fark edilmemektedir. Normal çocuklarda yapılan incelemelerde uzun takipler sonucu belirgin farklılıklar gözlemlenmiştir. İncelemeler yüz haritasının çıkarılması ile başlamakta ve bazı noktalarda yoğunlaşmaktadır. Araştırmaların çözümlemeye çalıştığı bir diğer durum ise otizme neden olan genetik faktörlerin henüz belirlenememiş olmasıdır. Ancak uzmanlar, yüz haritasının çıkarılması ve genetik faktörlerin birleştirilmesi otizme çözüm bulunabileceğini belirtmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir