Sağlık

Orta kulak iltihabı

Orta kulak iltihabı nedir?

Aynı zamanda otitis media da denen orta kulak iltihabı sık rastlanan, çoğu kez acı verici olan ve kulak zarının arka kısmında oluşan bir çeşit kulak iltihabıdır. Orta kulak iltihaplarına bakteriler ya da virüsler neden olur. Bir orta kulak iltihabı normal duyma yeteneğini kısıtlayabilir ve kulak ağrısı, duyma yeteneğinin zayıflaması ve başka belirtiler meydana getirebilir. Her yaş grubundan insan orta kulak iltihabı yaşayabilir, buna rağmen bu rahatsızlık bebeklerde ve küçük çocuklarda daha sık görülür.

Kulak üç bölüme ayrılır: dış kulak (kulak ve kulak kanalını içerir), orta kulak (kulak zarını ve kulak kemikçiği denen üç minik kemiği içerir) ve iç kulak. Ses dalgaları dış kulaktan orta kulağa doğru ilerler ve kulak zarında ve kulak kemikçiğinde titreşim yaratır, böylece duyma eylemi ortaya çıkar. Bu titreşimler daha sonra iç kulağa iletilir, elektriksel vurulara dönüştürülür ve beyin tarafından sese çevrilir.

Östaki borusu orta kulaktaki hava basıncını dengelemekle sorumludur ve balgamın orta kulaktan boğaza inmesini sağlar. Bazen bu boru tıkanıklık nedeniyle kapanabilir, bu da orta kulaktan gelen sıvı miktarının artmasına neden olur. Bakteri veya virüsler Östaki borusundan orta kulağa girebilir ve kulak iltihaplarına neden olabilir.

İki tür orta kulak iltihabı bulunmaktadır:

  • Akut otitis media nezle ya da grip gibi virüs kaynaklı üst solunum sistemi enfeksiyonları sonucu meydana gelir.
  • Kronik otitis media akut otitis mediadan ve kulak zarının etkili bir biçimde tedavi edilmemesinden sonra ortaya çıkabilen, sürekli devam eden bir orta kulak iltihabıdır.

Orta kulak iltihabının tedavisi çok çeşitlidir ve iltihap türüne göre değişir. Tedavi oral ilaçlarla, kulak damlalarıyla veya pek çok vakada olduğu gibi ameliyatla olabilir.

Orta kulak iltihabı komplikasyonları bazı durumlarda ciddi olabilir ve kalıcı duyma kaybı, beyin apsesi ve menenjit gibi sorunlar yaratabilir.

Çocuğunuzda veya kendinizde kulak ağrısı ve akıntısı gibi orta kulak iltihabı belirtileri varsa veya orta kulak iltihabı iyileşmiyorsa hiç zaman kaybetmeden tıbbi yardım alın. Eğer bir tanıdığınızda kasılma nöbeti, letarji veya uyanıklık seviyesinde değişme oluşursa hemen tıbbi yardım alın (112’yi arayın).

BELİRTİLER

Orta kulak iltihabının belirtileri nelerdir?

Orta kulak iltihabının belirtileri çok çeşitlidir ve her iltihap türüne göre farklılık gösterebilir.

Daha Fazlası İçin Orta Kulak İltihabı Belirtileri’ni Okuyun.

NEDENLER

Orta kulak iltihabına neler neden olur?

Normalde, orta kulaktaki sıvılar östaki borusundan geçerek boğaza akar. Östaki borusu tıkandığında ya da şiştiğinde sıvılar orta kulakta birikir. Bu sıvılar doğal bir biçimde akmadığı zaman orta kulakta bakteriler oluşur, büyür ve çoğalır. Östaki borusunun tıkanmasına veya şişmesine neden olan etkenler şunlardır:

Daha Fazlası İçin Orta Kulak İltihabının Nedenleri’ni Okuyun.

TEDAVİLER

Orta kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

Tedavi; genellikle iltihabın nedenini belirleyen, kulaktaki ağrıyı azaltan ve duyma kaybı gibi olası komplikasyonların riskini azaltan bireyselleştirilmiş ve çok yönlü planları kapsar.

Daha Fazlası İçin Orta Kulak İltihabı Tedavileri’ni Okuyun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir