Eğitim

Online Eğitimin Avantaj ve Dezavantajları

online_egitim

Online eğitim almak bugünlerde çok popüler bir eğitim metodu haline gelmiştir. Katı bir programı olmayan ve programa düzenli bir şekilde katılmak zorunda olmadan, lise ya da üniversite mezunu olabilir ya da kendinizi geliştirmek adına başka sertifikalar alabilirsiniz.

Online eğitimin bir çok avantajı vardır. Bazıları aşağıda verilmiştir:

  • Geleneksel eğitimin aksine uzaktan eğitim size çok daha fazla esneklik sunar. Kampüs içinde zaman ya da para harcamak zorunda kalmadan istediğiniz zamanda istediğiniz yerde sizi sınırlamadan kendi profesyonel ihtiyaçlarınız doğrultusunda eğitim almanıza olanak sağlar.
  • Uzaktan eğitimin bir diğer avantajı ise okurken düzenli bir program takip etmek zorunda olmadığınız için size aynı zamanda çalışıp para kazanma fırsatı sunar.
  • Eğer diplomanızı online eğitim ile almak isterseniz, geleneksel eğitime göre daha ucuz olduğu için para tasarrufu da yapabilirsiniz.
  • Online eğitim aynı zamanda kampüs içinde gezmek zorunda kalmayacakları için fiziksel engelliler için de mükemmel bir fırsattır. Utangaçsanız ya da dil problemi yaşıyorsanız da online eğitim geleneksel eğitime göre çok daha iyi bir alternatiftir.
  • Kendi çalışma zamanını kendin ayarlama fırsatını da vermekle beraber online eğitimin bir çok avantajı vardır. Kariyer değişikliği, ek eğitim ya da sadece yeni bir şey öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Fakat günümüzün yoğun koşullarında düzenli bir programı takip ederek bunu yapmaya zaman bulmak neredeyse imkansız, ancak online eğitim bunu yapmak isteyen insanlar için bulunmaz bir fırsat.

Online eğitimin pek çok avantajı olmasına rağmen dezavantajları da vardır. Kendi kendine çalışmak zorunda olmak ve soru soracak kimsenin olmaması online eğitimin en büyük dezavantajlarından biri sayılabilir.

Diğer bir dezavantaj ise etkileşim eksikliğidir. Sınıfta bulunmadığınızın için diğer öğrencilerin sorularını duyma ve bu konuda tartışma fırsatınız olmamaktadır. Online eğitimin konusuna bağlı olarak bu her zaman bir sorun olmamaktadır fakat yeni bir eğitim almak ya da yeni şeyler öğrenmek için en iyi yolu ararken önemli bir değerlendirme faktörü olabilir.

Ancak bütün dezavantajlarına rağmen online eğitim geleneksel eğitime göre çok daha itibar görüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir