İnternet

Nasıl blog sahibi olunur?

Blog nasıl açılır?

Şirketinizin ya da ürünlerinizin tanıtımını yapmak için bir blog açmak mı istiyorsunuz ? Belkide deneyimlerinizi paylaşmak, uzman olduğunuz konularda bilginizi paylaşmak istiyorsunuz ama nasıl blog sahibi olunur bilmiyorsunuz. İşte bu yazımızda probilgi.com ekibi hem ücretsiz hem de ücretli bir blog nasıl açılır tüm ayrıntılarıyla sizlerle paylaşacağız. Yazımızın sonunda sizinde bir bloğunuz olacak.

Eğer bu iş için hiç para harcamak istemiyorsanız ve benim için profesyonellik önemli değil zaten amatör bir blog yazarı olacağım diyorsanız ücretsiz hizmet veren blog yayıncılarından hemen blog sahibi olabilirsiniz. Birkaç adımda bloğunuzu hazır hale getiren bu sitelerde genelde reklamlar olur ve blog adresiniz “benimblogum.blogsaglayici.com” şeklinde olur. Bunlar benim için sorun değil diyorsanız, blogger.com , blogcu.com, blogspot.com gibi sitelerden birkaç dakika içinde bloğunuzu hazır hale getirebilirsiniz. Öncelikle belirlemeniz gereken kullanıcı adınız, belirlediğiniz bu kullanıcı adı aynı zamanda site adresiniz olacak bunu unutmayın. Mesela kullanıcı adımız Probilgi olursa blog adresimiz ; “probilgi.blogspot.com” şeklinde olacaktır. Daha sonra sizden bir görünüm, tema seçmenizi ister, beğendiğiniz temayı seçtikten sonra bloğunuz hazır demektir. yeni yazı diyerek hemen yazmaya başlayabilirsiniz.

Ücretsiz bloğun yanında dezavantajları olduğunu gördük. benim bir miktar param var diyorsanız ki cüzi bir miktardan bahsediyoruz, şimdiden belirteyim en fazla yıllık 100 TL civarında bir masrafınız olur daha profesyonel bir blog sahibi olmak için. Çok fazla deneyimli olmanıza gerek yok, tek tuşla kurulumlar yapılıyor ve size bloğunuz hazırlanıyor artık.

Öncelikle yapmanız gereken bir alan adı (domain) bulmak. Peki nedir alan adı ? İnternette sörf yaparken yazdığımız www.probilgi.com adresine alan adı denir. Sizinde öncelikle ihtiyacınız bir alan adı. Bu alan adını bloğunuzda yayınlamayı planladığınız içeriğe göre seçmeniz faydalı olacaktır. Bebek bakımı ile ilgili bir site için “www.yaprakdolmasi.com” alan adı ilgisiz olacağından kullanıcı sitenize gelmez ayrıca arama motorları bu durumu garipseyebilir. Bu durumda konuyla ilgili bir alan adı mesela “www.bebegimbenim.com” çok daha uygun olacaktır. Siz hangi konuda blog açmak istiyorsanız o konuyla ilişkili bir alan adı bulmalısınız. Alan adının satın almaya uygun olup olmadığını “www.whois.sc/alanadi.com” şeklinde yazarak kontrol edebilirsiniz. Şimdi sıra geldi bu alan adını, adınıza kaydettirmeye. Bunun için eğer ingilizce biliyorsanız “godaddy.com” en iyi yerdir. Yıllardır burayı kullanırım ve çok memnunum. Com uzantılı alan adı fiyatı 8 USD / 13 TL civarındadır. Üye olup istediğiniz alan adını anında adınıza kaydettirebilirsiniz. Kredi kartı/Paypal ile ödeme yapabilirsiniz.

Eğer Türkçe bir siteden almak istiyorsanız “ihs.com.tr”, “natro.com” gibi siteleri öneririm. Alan adımızı kaydettikten sonra şimdi sıra geldi bloğumuza ait dosyaları yayınlayacağımız sunucu alanı kiralamaya ki buna “hosting” denir. İnternette bu işi yapan yüzlerce alternatif ve değişik fiyat skalası bulabilirsiniz. Önemli olan güvenilir ve sağlam bir firma olması. Şirket olmasına dikkat etmek lazım. Bunun için “www.nethost.com.tr” firmasını öneririm. Hosting işinde sorunsuz hizmet veriyorlar. Hosting paketimizide aldıktan sonra kontrol panelinden WordPress isimli blog yazılımızı kuracağız. Nethost’un size verdiği hosting paketinde bulunan Cpanel kontrol panelinde bu işi tek tıklamayla halledebilirsiniz. Artık gerisi sizin yazarlık maharetinize kalıyor. Bundan sonraki yazımızda Bloğunuza nasıl daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz konusuna değineceğiz.

Nasıl blog sahibi olunur?&rdquo yazısı için bir yorum yazılmış.;

  1. 1 seneyi aşkın bir süredir düzenli blog yazmaya çalışıyorum, blog yazmak gerçekten sabır ve azim isteyen birşey. Sizin için her yazınız altın değerinde olurken ziyaretçileriniz için her zaman bu böyle olmayacak. Bu yüzden başlamadan önce iyi düşünmeli ve yılmadan bu işi sürdürebilecek miyim diye kendinize sormalısınız.

    Blog kurarken seçeceğiniz firma da önemli, bende blogum için nethost firmasını tercih ettim, oldukça memnun olduğumu söyleyebilirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir