Sağlık

Nanenin faydaları

Nanenin yararlari

Bilimsel adı Menta olan ağız ve nefes tazeleyici olarak bilinen nanenin iki düzine baharatı ve yüzlerce çeşidi ve ayrıca önemli tıbbi özellikleri de vardır. Marketler nane içerikli diş macunu, sakız, ağız ve nefes tazeleyiciler, şekerler ve astım spreyleri ile doludur. Birçoğumuz sadece tazeleyici özelliğini biliriz ancak nane bundan daha fazlasını sunar. Bir göz atalım.

Nanenin faydaları aşağıdakilerdir:

  • Sindirim: Nane güzel bir iştah açıcıdır ve tipik aromasıyla sindirimi kolaylaştırır.  Hazımsızlık sorunu yaşayan ve yanan mideyi rahatlatır. Aroması tükürük salgımızı aktif hale getirdiği gibi bu salgılar hazmı kolaylaştıran sindirim enzimlerini de aktifleştirir. Bu yüzden mutfakta yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
  • Bulantı ve Baş ağrısı: Yine nanenin tazeleyici ve güçlü aroması bulantı için mükemmel ve hızlı bir ilaçtır. Bulantı hissettiğiniz her an sadece nane yağını ya da ezilmiş taze nane yapraklarını koklayın ya da yanınızdaki herhangi bir naneli ürünü kullanın, böylece her şey yoluna girecektir. Gerçekten birçok insan bulantıya karşı yanında menta yağı ya da naneli bir ürün taşır, özellikle de yolculuk yaparken. Nane bazlı krem ya da sadece nane yağını alnınıza ve burnunuza sürerek başağrınızı hemen hafifletebilirsiniz.
  • Nefes Darlığı, Öksürük vs: Nanenin güçlü aroması astım ve soğuk algınlığından kaynaklanan nefes darlığını hafifleterek burun tıkanıklığını, boğazı, bronşitleri ve ciğerleri açma konusunda çok etkilidir. Boğazı, burnu ve diğer solunum yollarını ferahlatır ve öksürüğü yumuşatır. Birçok merhem bu nane özelliğine sahiptir. Diğer aerosol bazlı astım spreylerinin aksine bu nane bazlı olanlar daha etkili ve ekonomiktir.
  • Astım: Nanenin düzenli kullanımı astım hastaları için çok yararlıdır, rahatlatır ve tıkanıklığı açar. Ancak çok fazla kullanılmasıyla tahrişe neden olur.
  • Cilt Bakımı, sivilceler vs.: Nane yağı iyi bir antiseptik ve antipruritikken, nane suyu mükemmel bir cilt temizleyicidir. Cildi rahatlatır, enfeksiyon ve kaşıntı vs. giderir, ayrıca sivilceler için de çok yararlıdır. Antipruritik özelliği ile böcek, sivrisinek, arı, eşek arısı vs. sokmasına karşı kullanılabilir.
  • Bayanlarda Kısırlık: Şimdi bu konuda farklı düşünceler vardır. Bazıları mentolün uzun süre kullanılmasının kısırlığa neden olduğunu, bakteri ve böcek öldürücü özelliği ile yumurtlamaya müdahale ederek ve bu hücreleri öldürerek gebe kalmayı zorlaştırdığını söylemektedir. Anı zamanda mentollü sigara içen erkeklerin normal sigara içenlerden daha fazla cinsel güçsüzlük sorunu yaşadıklarına dair duyumlar vardır. Bunun sadece tütüne ya da naneye bağlı olup olmadığı kesin değildir. Ancak mentollün kesinlikle böcek öldürücü özelliği vardır. Diğer grup ise nanenin kadınların kısırlık tedavisinde kullanılabileceğini söylemektedir.
  • Ağız Bakımı: Bu, nanenin en çok bilinen özelliğidir. Bir antiseptik ve nefes tazeleyici olarak, ağızda çoğalan zararlı bakterileri engelleyerek ve dil ile dişleri temizleyerek ağız sağlığını korur.
  • Kanser: Son araştırmalar nane içinde yer alan bazı enzimlerin kanser tedavisine yardımcı olduğunu göstermektedir.
  • Diğer Faydaları: Gıda endüstrisindeki –dondurma, çikolata gibi- ve alkollü ve alkolsüz içecekler, kozmetik, medikal, astım spreyleri, ağız ve nefes tazeleyicilerdeki yaygın kullanımının yanı sıra mutfakta dekoratif ve çeşni olarak da kullanılmaktadır. Nane içerikli içecekler ve yiyecekler yazın sizi serinletir. Güzel bir rahatlatıcıdır. Ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisinin aksine kendine özgü bir özelliği de sıcak tüketilirse tedavi amaçlı terletmesidir. Nane suyu yanıklara uygulandığı zaman iyileştirir ve rahatlatır. Romatizma için de çok faydalıdır. Yeterli kanıt olmasa da beyin aktivitesini geliştirdiği de söylenmektedir.

Başka bir şey kaldı mı? Sanırım hayır! Bunları okurken yoruldunuz ve sıkıldınız değil mi? Neden bir naneli sakız ya da ağız ferahlatıcısı atmıyorsunuz ağzınıza? Bu belki sizi canlandırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir