Sağlık

Lens kullanımı ve dikkat edilmesi gerekenler

Lens Kullanıcıları İçin Öneriler

Pek çok insan lens kullanımına yabancıdır ve bu konuda biraz deneyim sahibi olan bazı insanların da kullanım kolaylıkları hakkında soruları olur.

Buradaki öneriler size günlük lens kullanımınızla ilgili yardımcı olabilir.

Lensim Ters mi Dönmüş?

Lens kullanamaya yeni başlamış kişilerin sorabileceği bir soru: “Lensimin ters dönüp dönmediğini nasıl anlayabilirim?

Kontakt Lens Nasıl Takılır

Lensinizi takarken yarım bir top şeklinde olması gerekir, çorba kasesi gibi değil.

İşin inceliği lensi parmağa yerleştirmekte ve aldığı çanak şeklini incelemektedir.  Lensi doğrudan gözünüzün önüne getirin. Böylece çanak şeklindeki lensin bir tarafına bakarsınız.

Lens bir “U” şeklini alırsa ve üst kenarları dışa doğru bükülüyse lensiniz ters dönmüş demektir. Eğer sadece “U” şeklini alıyorsa doğru pozisyondadır.

Eğer tonlu lensler kullanıyorsanız, kullanacağınız yöntem lensi parmak ucunuza yerleştirmek ve ona yukarıdan bakmak olmalıdrı. Lensin kenarı çok mavi görünmelidir (veya yeşil, tonun kendisine bağlıdır); böyle olmazsa lens ters dönmüştür.

Bazı lenslerin de uç kısımlarında marka adı gibi lazerle işlenmiş işaretleri olur. Bu adı düzgün bir şekilde okuyabiliyorsanız lens ters dönmemiştir.

Ters dönmüş bir lensi gözünüze takmaktan endişelenmeyin. Lens size rahatsızlık verir, ancak gözünüze hiçbir zararı olmaz.

Lens Takmak

Lenslerinizi takmadan önce ellerinizi güzelce yıkayın, ancak lens yüzeyine yapışan esanslı ve yağlı sabunlar kullanmaktan kaçının. Özellikle de lanolin ve nemlendirici losyonlar içeren ürünler kullanmaktan kaçının.

Bazı göz doktorları, sağ ve sol göz için olan lensleri karıştırma ihtimaline karşı, her zaman ilk lensi aynı göze takmayı önermektedir.

Lens takma işlemine ilişkin diğer temel kurallar şunlardır:

 • Lensin sıkışma ihtimaline karşı solüsyon içeren lens kutusunu hafifçe sallayın. (Lensi parmağınız ile çekmeyi denemeyin yoksa zedeleyebilirsiniz.)
 • Lensi kutusundan çıkarın ve avucunua koyun. Lens solüsyonu ile iyice durulayın.
 • Lensi hemen hemen veya tamamen kuru olması gereken işaret ya da orta parmağınızın ucuna koyun.
 • Aynı anda diğer elinizin baş ve diğer parmaklarını kullanarak üst göz kapağınızı yukarı, alt göz kapağınızı da aşağı çekin.
 • İleri ya da yukarı bakarken – hangisi size daha kolay geliyorsa – lensi gözünüze yerleştirin. Ayrıca, lensi gözünüzün kulağa yakın olan beyaz kısmına yerleştirerek de takabilirsiniz.
 • Gözünüzü hafifçe kapatın, lensin yerleşmesini sağlaması için tam bir çember oluşturacak şekilde döndürün ve sonra kırpın.
 • Lensin gözünüzün tam ortasına yerleştiğinden emin olmak için aynaya yakından bakın. Eğer yerleştiyse lens gözünüzü rahatsız etmemeli ve görüşünüz açık olmalıdır.

Lens Çıkarmak

Lenslerinizi çıkarmadan önce ellerinizi her zaman yıkayın. Bu işlemi bir lavabonun önünde yapıyorsanız lavabo giderini temiz bir kağıt havlu ile kaplayarak lensin kazara düşmesine karşı önlem alın.

Yumuşak lensleri çıkarmak için, alt göz kapağınızı aşağı doğru çekerken yukarı ya da yana bakın. Bir parmağınız ile gözünüzün beyaz kısmı üzerinden lensi hareket ettirin. Bunu yaptıktan sonra işaret ve başparmağınızı kullanarak lensi hafifçe sıkıştırarak gözünüzden çıkarabilirsiniz.

Gözünüzü yanlışlıkla çizmemek ve gözünüze zarar vermemek için lens çıkartma konusunda ustalaşana kadar tırnaklarınızı kısa tutmanız daha iyi olur.

Avucunuzu açıp eğilerek ve gözlerinizi geniş bir biçimde açarak sert lensleri çıkarabilirsiniz. Diğer elinizin bir parmağı ile üst ve alt göz kapaklarınız arasındaki deriyi (gözün yan kısmı) gözleriniz geniş bir biçimde açıkken kulağınıza doğru çekin. Ardından göz kırpın. Lensin çıkması ve açık olan avucunuza düşmesi gerekir.

“Lens pompası” denen lens çıkarma cihazlarını göz doktorlarınızdan temin edebilir ve lense dokunup doğrudan çekerek lensi gözünüzden çıkarmak için kullanabilirsiniz. Bu tür cihazlarla sadece lense dokunduğunuzdan ve gözünüzün yüzeyine dokunmadığınızdan emin olun.

Lensin gözün arka kısmına “kaçması” konusunda mitler duyabilirsiniz, ama bu, gözü göz kapağının arka kısmına bağlayan zar nedeniyle imkansızdır.

Lensler ve UV Işınlar

Araştırmacılar ultraviyole (UV) ışınların katarakt oluşturduğunu belirtmektedirler. UV ışınlara çok fazla maruz kalmak ayrıca fotokeratitis denen bir duruma da neden olur.

Günümüzdeki bazı lenslerin UV-önleyici özellikler taşımasının sebebi budur. Bir lensin bu özelliğe sahip olduğunu çıplak gözle bakarak söylemek mümkün değildir – bu engelleyici özellik görüşün bozulmaması için şeffaftır. UV-önleyici özelliğin lenste bulunup bulunmadığını lens kutusunu inceleyerek veya doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

Çok önemli: UV-önleyici lenslerin güneş gözlüklerinin yerini tuttuğu söylenemez. Bir lens sadece korneayı kaplar, tüm gözü değil.

Buna rağmen, UV-önleyici lensler göz beyazının bir kısmını pinguekula ve pterji gibi oluşumların büyümesine karşı korumanıza yardımcı olur.

UV korumalı güneş gözlükleri, merceğinin boyutuna göre, gözün daha büyük bir kısmını ve yüzünüzün gözü çevreleyen bazı kısımlarını koruyabilir. UV-önleyici lenslerin ekstra koruma olarak güneş gözlüğü kullanımını tamamlaması için tasarlanmasının nedeni budur.

Göz Makyajı ve Lensler

Lens ve Göz Makyajı

Göz makyajı yapmadan önce lenslerini takın.

Göze makyaj yapmak rahatsız edicidir. Ama bunu lenslerle yapmak daha da zordur, çünkü makyaj malzemeleri lense kolayca yapışır ve kolay kolay durulanmaz. Gözlerinizin güzel görünmesi ve sizi rahatsız etmemesi için aşağıdaki tüyoları uygulayın:

 • Lenslerinizi makyaj yapmaya başlamadan önce takın. Ve lenslerinize dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkayın ki lenslere herhangi bir yağ, krem ya da losyon bulaştırmayın.
 • Sadece alerjik olmayan makyaj malzemelerini kullanın. Almay ve Clinique markalarının göz dostu ürünleri bulunmaktadır, ama başka markalarda da bu tarz ürünler bulmanız mümkün.
 • Krem farların gözünüze bulaşması toz olanlara oranla daha zordur. Ama temas halinde kremlerin vereceği rahatsızlık daha büyüktür. Yağ bazlı olanlar yerine su bazlı kremleri tercih edin.
 • Tercihinizi tozdan yana kullanırsanız gözlerinizi uygulama sırasında kapalı tutun. Ardından, gözünüzü açmadan önce toz fazlalıklarını bir fırça ile alın.
 • Kirpikleriniz ile gözünüz arasına asla göz kalemi sürmeyin. Kirpiklerinizin sadece gözünüzden uzak olan kısımlarına göz kalemi sürün.
 • Makyajı çıkarmak için ellerinizi yıkayın ve kurulayın. Ardından makyaja değdirmemeye dikkat ederek lenslerinizi çıkarın. Son olarak, makyaj çıkartma malzemelerinizi kullanın.
 • Göz makyajı malzemelerinizi sık sık yenileyin – en azından her üç ayda bir. Eski makyaj ürünlerini kullanmayın, çünkü zaman içinde ürünün içine ve sonra da gözlerinize bakteriler dolarak enfeksiyona neden olabilir.  Makyaj malzemesinin tuhaf kokması da eski olduğunu gösteren belirtilerden biridir. Ayrıca, göz makyajı malzemelerinizi başkaları ile paylaşmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir