Genel

Lavanta bitkisi nedir, nasıl yetiştirilir ?

Lavanta, boy olarak bir metreye kadar büyüyebilen çok yıllık bir bitki türüdür. Bitkinin, çiçeklerinden elde edilen yağlar dünya üzerinde en fazla ticari hacme sahip olan türdür. Yağın kalitesi genel olarak içeriğine ve elde ediliş şekline göre belirlenir.

Lavanta yağı genel olarak kozmetik ürünlerinde kullanılmakta, içeriğindeki güzel kokunun etkisiyle sabun ve benzeri ürünlerde de yer almaktadır. Endüstri sanayi içerisinde de kullanılan lavanta yağı, ilaç sanayinde bazı ürünler içerisinde yer alır. Lavantanın ağrı kesici ve dinlendirici bir etkisi olduğu da söylenilmektedir. Çiçekler, çay olarak da kullanılabilir.

Lavantanın genel özellikler arasında herhangi bir toprak şekline bağımlı olmaması ve kuru topraklarda daha iyi gelişim göstermesi en bilinenleridir. Hava değişimleri ve özellikle kuru ve soğuk havalara karşı çok dayanıklı olan bitki nadir görülen durumlarda soğuktan dolayı zarar görebilmektedir. Lavantanın üretimi sırasında iki yol izlenilebilir. Birincisi bitkinin kök ve sürgünlerinden faydalanılarak yapılan üretim, ikincisi ise tohum ile yapılan üretimdir. Lavanta bitkisinin az tohum verişi nedeniyle ikinci yol daha zor ve uzun bir süreç gerektirir. Bir diğer dezavantaj ise fidenin yetiştiricilik sırasında yabani otların saldırısına maruz kalmasıdır.

Lavanta bitkisinin ekimi öncesinde mutlaka arazi doğru ve derin biçimde sürülmelidir. Tohum ile ekim işlemi yapacak kişiler, derin sürüm sonrası tohum yatağını doğru şekilde ayarlamalıdır. Fidenin dikimi sonrası, verimli bir yetiştirme için arazi yapısına uygun şekilde sulama yapılmalı ve gübreleme uygulanmalıdır. Bitkinin, düzenli sulanması ve kontrolü ile verimli bir hasat elde edilebilir.

Lavanta, günümüzde kokusu ve sahip olduğu ticari alan nedeniyle bol üretim ve satış alanına sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir