Ekonomi

Küresel ekonomik krizler neden daha sık yaşanmaya başladı?

Küresel ekonomik krizler neden daha sık yaşanmaya başladı?

98-2001-2009  ve muhtemelen 2012  son yıllarında bu kadar çok kriz yaşamak bu dönemi yaşayan biz ülke vatandaşları içinde son derece stresli ve kaygı verici. 2009’da yaşanılan küresel ekonomik kriz ABD kaynaklı bankacılık ve inşaat sektörünün yapısal bozukluklarından kaynaklanmakta idi. Tüm dünyayı etkilemesindeki en büyük faktör ise globalleşen ekonomi  ve yabancı sermayelerin ülkelerde çok rahat haraket edebiliyor olması idi. Kuşkusuz yabancı sermaye ülkelerde fırsat kollamakta ülke ekonomisinin sıcak paralarını kara dönüştürme ve kısa vadeli karlar ile birlikte en ufak bir ekonomik sorunu algıladıklarında o ülkeyi terketme stratejilerini uygulamaktalar. Bu ise başta gelişmekte olan ülkeleri ve Avrupa ülkelerini son derece kötü etkiledi. Zira 2009 krizini yaşayan Amerikadan daha çok zarar gören ülkeler İspanya, Fransa, İtalya gibi Avrupa ülkeleri oldu.

Peki yaklaşan yeni ekonomik krizin etkileri ne olacak Türkiye ne kadar etkilenecek?

Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek’in açıklamalarını okuduğumuzda aslında Türkiye’nin yaklaşan küresel ekonomik kriz için B planlarını şimdiden oluşturduğunu görebiliyoruz. Özellikle 2001 krizinden sonra edinilen tecrübeler ile birlikte bankacılık sisteminden sonra siyasi ve hukuki reformları ile daha sağlam bir ekonominin yapısı oluşturulmaya çalışılmakta. Bu doğrultuda ekonomik istikrar için siyasi istikrarında önemi Maliye Bakanı tarafından vurgulanmakta.

Dünyada ekonomisi güçlü olan ülkeler- ekonomik krizlerden en az etkilenenler.

Dünya dengeleri oldukça çalkantılı. Hammadde açısından özellikle enerji üretimini ihraç eden ülkeler açısından herşey toz pembe görünür iken , enerji ve teknolojiyi ithal eden ülkeler için kriz ve yoksulluk her geçen gün daha çok artmakta.

Doğu asya ülkeleri Çin, Hindistan, Kore, Endonezya,  Malezya krizden çok fazla etkilenmeden büyümeleri çok düşmeden krizden çıkmayı başardılar.

2009 krizinde Avrupada durgunluğa girmeyen, küçülme (eksi büyüme) yaşamayan tek ülke Polonya. Kriz ilk çıktığı zaman IMF’den 20 milyar dolar kredi almaları çok akıllıcaydı ve küçülme yaşamayan tek Avrupa ülkesi oldular.

ABD’ de aynı şekilde krizden en az tahribatla çıkan ülkelerin başında geldi. Devlet harcamalarını ve yatırımlarını ve parasal genişlemeyi yaparak 2009’un 3. çeyreğinde resesyondan çıktılar ve 2010 yılında 5.9 oranında büyüme yaşadılar.

Krizde ülkelerin az hasar görmesi yada hiç etkilenmemelerindeki en büyük etken zamanı iyi değerlendirmek ve tabii kaynakların önemi olarak görülmekte. Örneğin Brezilya krizden hiç etkilenmedi , bunun en büyük nedeni hem petrol üreten bir ülke olması hemde %70 şeker fiyatlarının artması zira Brezilyanın en büyük ihraç kalemi şeker .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir