Güncel

Kurban Bayramı ve bilinmesi gerekenler

Kurban bayramı ve dikkat edilmesi gerekenlerKurban bayramının islamda yeri , Kurban keserken dikkat edilmesi gerekenler ve hangi hayvanlar kurban edilebilir ? Her yıl olduğu gibi bu yılda Kurban Bayramı çeşitli tartışmalarla beraber geldi , aslında bu tartışmalar belli bir kesim içerisinde yapılan ve halkın umursamadığı tartışmalar. Efendim şu hayvan kurban edilirmi , kurban kesmesek de sadaka versek gibi … Şunu öncelikle belirtelim arkadaşlar Kurban islamda vaciptir bunun şartları vardır , nedir bu şartlar ? Kısaca özetlersek borcu olmayan ve belli bir miktarda parası yada varlığı olan kişilere Kurban kesmek vacip olur. Kurban ibadetininde yerini başka bir şekilde dolduramazsınız illa ki kan akmalıdır. Fakirlere sadaka vermek ayrı kurban kesmek ayrıdır. Sadaka vermek sizi bu borçtan muaf tutmaz.

İslamda kurban edilebilecek hayvanların şartlarıda belirlenmiştir. Koyun keçi gibi küçükbaş hayvanlar bir kişi tarafından kurban edilebilir ve 1 yaşını doldurmuş olmalıdır. Bir yaşına ulaşmamış ancak 1 yaşında gibi semiz ve irileşmiş hayvanda kurban edilebilir. Sığı , manda gibi büyükbaşlar ise 2 yaşını doldurmuş olmalıdır. Deve ise 5 yaşını doldurmuş olmalıdır. Büyükbaş hayvanlar 7 kişiye kadar kurban edilebilir. Tek veya çift sayı olması önemli değildir. Bunların dışında kalan etini yemek caiz olan geyik vb gibi hayvanlar kurban edilemez. Kurban edilecek hayvanın sağlıklı olması önemlidir. Şöyle anlatmaya çalışayım konuyu, bir dostunuza bir eşinize sevdiğinize hediye verirken iyi olmasına özen gösterirsiniz değil mi? İşte Allah’a kurban ediyorsunuz hayvanı o yüzden dişleri tam , kulakları kesik olmayan , kör olmayan , kuyruğunun yarısından fazlası kopmamış olan, topal yürüyemeyen yada çok zayıf çelimsiz hayvanlar kesilemez. Bunlara dikkat etmek gerekir.

Kurban ibadetinde niyette önemlidir. Amaç Allahın emrini yerine getirmek onun rızasını kazanmak olmalıdır. Nasıl ki Hz. İbrahime oğlu Hz İsmail’i kurban etmesi emri geldiyse ve oda tam bir teslimiyet ile bunu yapmaya niyetlendiyse bizde öyle olmalıyız, amaç et yemek eşe dosta kebap yedirmek olmamalıdır. Kurban etinin bir kısmı mutlaka ihtiyaç sahiplerine dağıtılmalıdır. Nitekim Yüce Rabbimiz bunu Kur’an-ı Kerim de şöyle hatırlatmaktadır “Unutmayın ki onların ne etleri Allah’a ulaşır ne de kanları, Lakin ona ulaşan yalnızca sizin takvanızdır”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir