Ekonomi

Kredi kartında tek limit netleşiyor

Kredi kartında tek limit dönemi başlıyor. Önümüzdeki yıl uygulamaya geçirilmesi planlanan sistem çerçevesinde artık herkesin belli bir kart limiti olacak ve o limiti kullanacak. Limit kişinin yıllık maaşı ve diğer gelirleri hesaplanarak BDDK tarafından belirlenecek ve bankalara bildirilecek. Bu şekilde  200 milyar lirayı aşan kredi kartı borçlarının biraz olsun önüne geçilmesi planlanıyor.

Cebimizde kredi kartı olduğu zaman ilerisi düşünmeden harcama yapabiliyoruz ve ödeme zamanı gelince asgari tutarı ödeyerek sürekli ileriye atıyoruz tabi bu arada işletilen faiz nedeniyle borcumuz çok yavaş bir şekilde azalırken biz sürekli para ödemek zorunda kalıyoruz. Atalarımızın söylediği “Ayağını yorganına göre uzatmak” sözüne tam ters bir şekilde hareket ederek kendimizi zor durumda bırakıyoruz. Devletinde dikkatini çeken bu durumun önüne geçebilmek için yeni bir sistem getiriliyor.

Peki nedir bu kredi kartında tek limit uygulaması ? Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından gelecek yıl başında uygulamaya konacak sistemde , kart sahiplerinin yıllık maaş ve diğer gelirleri hesaplanacak ve bunun harcama kısmı belirlenerek limit olarak uygulanacak. Kart sahibi bu limiti ister tek bankadan isterse bölerek bir kaç bankadar kullanabilecek , örneğin 10 bin TL limit belirlenen bir kişi isterse 10 Bin TL limitli bir kart veya 2.5 Bin TL limitli 4 ayrı bankanın kartını kullanabilecek , kartların limiti toplam kişi limitini geçemeyecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir