Sağlık

Kişniş’ in sağlığa faydaları

Kişniş’ in sağlığa faydaları

Kişnişin şişliğe, yüksek kolesterole, ishale, ağız ülserine, anemiye, sindirime, adet bozukluklarına, çiçek hastalığına, göz bakımına, göz nezlesine, cilt bozukluklarına, kan şekeri hastalığına vb. şeylere iyi gelmesi sağlığa faydalarıdır.

Hint Alt Kıtası’ nda Dhania olarak ya da Amerika ve Avrupa’ nın bir bölümünde Cilantro olarak bilinen kişniş bütün dünyada yaygın bir biçimde baharat ya da garnitür ya da yemekler için süs malzemesi olarak kullanılan bir bitkidir. Bilimsel adı Coriandrum Sativum L.dır. Yaprakları ve meyveleri tipik bir aromaya sahiptir ve yemek yaparken çiğ ya da kurutulmuş olarak kullanılır.

Bu giriş kısmı buzdağının sadece görünen kısmıydı. Kişnişin o kadar fazla yararı var ki bunun üstüne kitap bile yazılabilir. Temel yağında onbir bileşen bulunur, altı çeşit asit (daha çok C vitamini olarak bilinen askorbik asit içerir),mineral ve vitaminler vardır ve her birinin yararlı özellikleri vardır. Geri kalanı aşağıda verilmiştir.

Şişlikler: Temel yağların 11 bileşenlerinden biri olan Sineol ve kişnişte bulunan linoleik asit antiromatizmal ve antiartritik özelliklere sahiptir ve bu iki sebepten oluşan şişliklere çok yararlıdır. Fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olan bazı bileşenlere sahip olduğu için böbrek rahatsızlığı ya da anemi nedeniyle olaşanlar gibi diğer şişlikler için de bir derece etkili olduğu görülüyor.

Yüksek Kolesterol Seviyesi: Kişnişin içinde bulunan linoleik asit, oleik asit, palmitik asit, stearik asit ve askorbik asit (C vitamini) gibi bazı bileşenler kandaki kolesterol seviyesini düşürmekte baya etkilidirler. Ayrıca alter ve venlerin iç duvarları boyunca kolesterol depolamasını azaltırlar.

İshal: Kişnişin içinde ki temel yağların Borneol ve Linalool gibi bazı bileşenleri sindirime yardımcı olur, bağırsakların yapışmasına ve karaciğerin işleyişini iyi gelir ve ishal tedavisine yardımcı olur. Ayrıca mikrobik ve mantarın sebep olduğu ishallerde de yardımcıdır, çünkü sineol, borneol, limonen, alfa-pinen & beta-fellandren gibi bileşenler anti bakteriyel etkilere sahiptir. Ayrıca taze kişniş mükemmel aperatifler bırakır.

Ağız Ülseri: Kişnişteki temel yağların bir bileşeni olan sitronelol mükemmel bir antiseptiktir. Ayrıca diğer bileşenler ağız içinde yara ve ülserlerin daha kötüye gitmesine izin vermeyen antimikrobiyal ve şifalı etkilere sahiptir. Ülsere iyi gelir ve nefesi tazeler.

Anemi: Kişniş anemi tedavisine direk yardım eden demir içeriğine sahiptir.

Sindirim: Mükemmel bir aperatif olmasının dışında temel yağlarındaki zengin aroma sayesinde enzimlerin ve midedeki sindirim sularının salgılanmasına yardımcı olarak sindirimi ve peristaltik hareketi kolaylaştırır. İştahsızlık gibi problemlerin tedavisine yardımcı olur.

Çiçek Hastalığı: Kişnişteki temel yağlar antibikrobiyal, antioksidan, antiinfektif, zehir giderici bileşenler ve asitler bakımından zengindir. Demir ve C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirir. Bu özellikler çiçek hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca acıyı azaltır ve çiçek hastasına yatıştırıcı etki sağlar.

Adet Bozuklukları: Doğal bir uyarıcı olması ve salgı bezlerinin çalışmasına yardım etmesi hormonların salgılanmasına yardım eder ve böylece adet dönemlerini düzenler ve bu dönemlerde acıyı azaltır.

Göz Bakımı: Kişniş, temel yağında gözü yaşlanmadan koruyan A vitamini, C vitamini ve fosfor gibi mineraller bulundurduğu için makula dejenerasyonundan ve stresten gözü korur.

Göz Nezlesi: Önceden söylendiği gibi, kişniş çok iyi bir dezenfektandır ve gözü göz nezlesi gibi bulaşıcı hastalıklardan koruyan antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Cilt Bozuklukları: Kişnişin dezenfektan, zehir giderici, antiseptik, mantar önleyici ve antioksidan özellikleri kuruluk, egzama ve mantar enfeksiyonları gibi cilt hastalıklarının tedavisi için idealdir.

Kan Şekeri: Kişnişin salgı bezlerini üzerindeki uyarıcı etkisin sayesinde, pankreastaki ensülin salgılaması artar ve ensülin kana karışır ve böylece şekerin asimilasyonuna, emilimine ve çıkan sonucun kandaki şeker seviyesine karışmasına yardımcı olur. Bu özellik diyabet hastaları ve diğerleri içinde çok yararlıdır.

Diğer Faydaları: Bundan daha fazlasını mı istiyorsunuz? Buyurun!  Kişniş balgam söktürücü olarak kullanılır, ülser tedavisine yardım eder, iltihaplanma ve spazma iyi gelir, karaciğeri korur ve rahatlatır. It is anti-carcinogenic, anti-convulsant, anti-histaminic and hypnotic. Kişnişin doğal bir afrodizyak olduğuna ve önceden cinsel isteği arttırmak için diğer bitkilerle karıştırıldığına inanılıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir