Diyet & Fitness

Kilo vermek için bunlardan uzak durun

Kilo vermek için öncelikle iki temel besin grubundan uzak durmanız gerekmektedir. Uzak durmanız gereken bu besin grupları; şekerler ve yağlardır. Yemek yerken hiç yağ tüketmemek tabi ki mümkün değildir. Ülkemizde ev kadınlarının yaptığını temel hatalardan birisi; yemeklerde sıvı yağ kullandıkları için bu yiyeceklerin sağlıklı olduğunu zannetmeleridir. Unutmayın ki sıvı yağın da katı yağında kalori değer yaklaşık olarak aynıdır. Zeytinyağı da bu örneğe dâhildir.

Tabi ki sıvı yağlar damarlarda birikmediğinden katı yağlara nazaran daha sağlıklıdır ancak sıvı yağların da ihtiyaçtan fazla tüketimi kilo alımına neden olur. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konuda kızartma yağlarıdır. En basit örnekle; evinizde pişireceğiniz bir tavuğu derisiyle birlikte kızartma yaparak tüketmek yerine ızgara yaparak yemeniz çok daha sağlıklıdır.

Tatlıların tüketimi de kilo alımını tetikleyen unsurlardan biridir. Unutmamak gerekir ki gazlı içecekler de içerdikleri yoğun şeker oranıyla tatlı olarak kabul edilmektedir. Yemeklerle birlikte bu tür içecekleri içmek yerine su ya da soda içerek kilo almanın önüne geçebilirsiniz. Aldığınız şeker oranı belirli bir oranın üzerine çıktığında şeker hastalığına yakalanma riskinizde artacaktır. Yaklaşık olarak, günlük tükettiğiniz karbonhidrat oranının %10’unu aşmayacak şekilde şeker kullanmasınız.

Dışarıda yediğiniz fast-food ürünlerle birlikte mayonez ya da kızarmış patates yiyerek, vücudunuzun kilo almasını tetiklemiş olursunuz. Örneğin; yiyeceğiniz bir sosisli sandviçin aslında fazla bir kalori değeri yoktur ama sizin üzerine eklediğiniz ketçap, mayonez ve hardal ile kalori değeri kat ve kat artmaktadır.

Kısacası kilo vermek için amacınız; aşırı derecede tuz ve şeker içeren ürünlerden uzak durmak ve aldığınız yağ miktarını kontrol etmek olmalıdır. Unlu yiyeceklerin tüketimine de biraz dikkat ederek kolay bir biçimde kilo verebilirsiniz. Yediğiniz miktara ve yeme sıklığınıza özen gösterdikten sonra unlu yiyecekleri tüketerek de kilo verebilirsiniz. Unutmayın ki faydalı olarak bilinen yiyecekleri bile aşırı miktarda tüketmek sağlığınız açısından zararlı sonuçların doğmasına yol açabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir