Sağlık

Kanseri önlemeye yardımcı 9 gıda

Kanseri engelleyen gıdalar nelerdir ? Çağımızın vebası olarak anılan kanser hastalığını tamamen engellemek mümkün olmasada en azından önlemler alarak yakalanma riskimizi azaltmak mümkün. Kanserin en önemli sebeplerinden biri bugün yaşadığımız çağda gıdalarımızda kullanılan koruyucu maddeler ve hormonlar. Kansere yakalanma riskini azaltan 10 sağlıklı gıdayı sizler için hazırladık.

1. Yediğiniz herşeye sarımsak ekleyin

Kanseri önleyen gıdalar

Sarımsak, vücudun doğal savunma sistemini kansere karşı uyarır ve potansiyel tümör büyümesini engelleyen kükürt bileşenleri içerir. Çalışmalar sarımsağın mide kanseri riskini oldukça azalttığınıda kanıtlamıştır.

2. Brokoliden vazgeçmeyin

Kanseri önleyen gıdalar

Fakat brokoliyi mutlaka buharda yada haşlanmış olarak pişirerek yiyin. Brokoli kanseri önleyen süper bir gıdadır ve sık sık yenmelidir. Ama dikkat ; İspanyol bilimadamlarının bir çalışması kızartılan yada mikrodalgaya atılan sebzelerin kanser önleyici maddelerinin %97 oranında kaybolduğunu göstermiştir. Dolayısıyla çiğ olarak, buharda pişirerek veya salatalarda tüketmeniz gerekli.

3. Taze limonata ve portakal suyu için

Kanseri önleyen gıdalar

Turunçgiller günlük olarak mutlaka tüketilmeli , ağız, boğaz ve mide kanseri riskini yarı yarıya azalttığı Avusturalyalı bilim adamları tarafından kanıtlandı.

4. Sabahları bir avuç yaban mersini yiyin

Kanseri önleyen gıdalar

Yaban mersini güçlü antioksidanlar barındıran bir numaralı gıda. Antioksidanlar hücrelere zarar veren serbest radikalleri ve kararsız bileşenleri nötralize eder.

5. Enginar pişirmeyi öğrenin

Kanseri önleyen gıdalar

Enginar , cilt kanserini önleyen silymarin antioksidanının bir numaralı kaynağıdır. Bu lezzetli sebze sert dış yapraklarını soyarak ortasını yumuşayana kadar yaklaşık 30-45 dk kaynatın. Enginar ile ilgili yemek tariflerini internette kolayca bulabilirsiniz.

6. Somon ızgara

Kanseri önleyen gıdalar

Kanadalı araştırmacılar haftada en az dört veya daha fazla balık yiyenlerin neredeyse içte birinde lösemi, miyelom ve lenf kanserinin gelişimin çok daha az olduğunu buldu.

7. Hergün yarım kivi

Kanseri önleyen gıdalar

Şimdi kivi yeme zamanı ! Kivi kanserle savaşan antioksidanlar ve C, E vitamini ile bakır dahil olmak üzere birçok mineral ihtiva eden küçük bir bomba gibidir.

8. Salatanıza taze soğan ekleyin

Kanseri önleyen gıdalar

Soğan prostat kanseri riskini %50 oranında azaltabilir. Ama çiğ veya az pişmiş olarak yemek gerekli. Salatalarınıza arpacık soğanı ekleyin.

9. Sofranıza lahana turşusu olsun

Kanseri önleyen gıdalar

Finlandiyada yapılan bir çalışma , lahana turşusunun kanserle savaşan içerikler barındırdığını gösterdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir