Sağlık

Kalp krizi belirtileri nelerdir ?

Tipik kalp krizi belirtileri nelerdir , tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdede çok sık görülen ölüm sebeplerinden birisi kalp krizidir. Erken müdahale hayat kurtarabilir. Kalp krizi geçiren bir insanın neler hissedebileceğini ve belirtilerini probilgi.com sizler için derledi. Unutmayın bu yazılar sadece bilgi amaçlıdır , doktorunuz her zaman en iyisini bilir.

Belirti Açıklama
Göğüste ağrı yada rahatsızlık hissi Bu rahatsızlık veya acı hissi göğüste ağrı, basınç veya bir kaç dakikadan fazla süren göğüste sıkışma şeklinde olabilir. Bu belirti aralıklı olarak tekrarlayabilir.
Vücudun üst kısmında ağrılar Göğsünüzden omuzlarınıza doğru, kollarınız, boyun, çene , diş ağrıları hissedebilirsiniz. Göğsünüzde hiçbir ağrı olmadanda bu ağrılar olabilir.
Mide ağrısı Ağrı karın bölgesine kadar inebilir ve mide ekşimesi gibi hissedebilirsiniz.
Nefes darlığı Nefes nefese kalabilirsiniz yada derin enfes alma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Göğüs ağrısı ile beraberde olabilir tek başınada olabilir.
Bunalma – Sıkıntı Azap çekiyormuş gibi yada nedensiz yere panik atak yaşıyormuş gibi hisler olabilir.
Baş dönmesi Göğüste basıncın yanında başınız döner ve bayılacak gibi hissedebilirsiniz.
Terleme Ani ve soğuk terleme yaşayabilirsiniz.
Bulantı ve kusma Mide bulantısı ve kusma hissini yoğun olarak yaşayabilirsiniz.
Kalp krizi belirtileri nelerdir

Kalp krizi belirtilerini bilmek hayat kurtarabilir

Birçok kalp krizi hafif belirtiler ile başlar. Hatta ağrı bile diyemeyiz sadece rahatsızlık hissi diyebiliriz bu başlangıç belirtilerine. Fakat siz kesinlikle bu kalp krizi belirtilerini ufak hastalıklar gibi küçümsemeyin.

Eğer beş dakikadan fazla süredir bu belirtileri görüyorsanız hemen acil servisi arayın veya bir yakınınıza sizi hastaneye götürmesini söyleyin. Son seçenek olanak eğer başka hiçbir olanak kalmamışsa kendiniz arabanızı kullanın .

Kalp krizi belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir , göğüs ağrısı bazı insanlar çok hafif hissedilirken bazılarında çok şidddetli ve dayanılmaz olabilir. Eğer bir kalp krizi yaşadığınızı düşünüyorsanız acil tıbbi yardım isteyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir