Sağlık

Kadınların korkulu rüyası meme kanseri

Bu aralar gündemden düşmeyen meme kanseri nedir?

Meme dokusunu oluşturan hücrelerin ve sütün meme ucuna kadar taşınmasını sağlayan süt kanallarının anormal şekilde çoğalması orada tümöre neden olur. Bu tümörün vücudun başka bölgelerine dağılma eylemine ise meme kanseri denir. Eğer oluştuğu bölgede kalıyor ise selim tümör deniyor.

Bütün hastalıklarda olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis tedavinin yanıtı için büyük önem arz etmektedir.

Meme kanserinin belirtileri nelerdir?

– Memenin bir bölümünün veya tamamının şişmesi, kızarıklık belirtiler arasındadır.

– Ele kitle değmesi ki en yaygın meme kanseri tespiti bu belirtiden yapılmaktadır.

– Meme ucunun kalınlaşması, başka yöne bakması, meme cildinin pütürlü yani portakal kabuğu görünümünde olması kansere işaret olabilir.

Şikayetlere sahip olan bayanların doktor kontrolünden geçmeleri gerekir.

Kimler risk altında?

Radyasyona maruz kalanlar, meme iltihabı geçirenler, çevresel faktörler ve genetik yatkınlık bir çok bayan için risk oluşturmaktadır.

Daha önce rahimde veya kalın bağırsağında kanser teşhisi konulan bayanlar kişisel kanser risk hikâyesini oluşturmaktadır. Anne de veya aile büyükleri bayanlarda görülmüş olması da ailede meme kanseri hikâyesini oluşturur. Yaşın ilerlemesi, aşırı stres, şişman olmak, Sigara, alkol kullanmak kanseri tetikleyen etmenlerdendir.

Mamografi nedir?

Meme röntgen filmidir, mamografide muayene ile saptanmayacak kadar küçük anormallikler incelenir. 40 yaşını geçen bayanların yılda bir veya iki yılda bir mamografi yaptırması gerekmektedir. 50 yaşın üstündeki bayanlar ise her yıl düzenli olarak yaptırması gerekmektedir.

Kanser teşhisi konulduğunda tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Saptanma seviyesine göre tedavi şekli değişiklik arz etmektedir. Ne kadar erken saptanırsa o kadar farklı tedavi uygulama seçeneği mevcuttur.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir