Sağlık

İyi bir uyku için tavsiyeler

İyi bir uyku sağlığımız için çok önemlidir. Vücut uyku esnasında kaybettiği enerjiyi ve hücreleri yenileme fırsatı bulur. Düzenli uyku beden gelişiminden gündelik hayata zekadan beyin gelişimine bir çok etkiye sahiptir. Sağlıklı bir uyku gün boyu daha verimli olmamızı sağlar. Uykusuz kalan insanlar odaklanmaktan tutunda bir toplantı esnasında uyuklamaya yada kırmızı ışıkta beklerken araç içerisinde uyumaya kadar çok çeşitli sorunlar yaşayabilirler. Uykumuzu almak tüm yaşamımızın kalitesini yükseltecektir. O yüzden ProBilgi.com olarak hazırladığımız sağlıklı uyku için tavsiyeleri okumaya ve uygulamaya çalışın. Aklınıza takılanları sormaktan çekinmeyin , aşağıda bulunan yorum kutusuna yazabilirsiniz. Uykuya hızlı bir şekilde dalmak ve derin bir uyku için tavsiyeler

  • Yatmadan önceki iki saat içinde herhangi birşey yemeyin. Eğer çok açsanız hafif bir atıştırma ve bir bardak ılık süt tercih edin. Süt içerisindeki L-triptofan amino asidinin uyumaya yardımcı olduğu belirlenmiştir.
  • Düzenli egzersiz daha derin uykuya dalmaya yardımcı olur. Gün boyu yapılan egzersiz stres hormonlarınıda azaltır. fakat uyumadan önceki 3 saat içinde yapmayın.
  • Hergün düzenli oalrak belirli bir saatte yatağa gidin ve gün içerisinde uyumaktan kaçının. Çok fazla uyku ihtiyacınız olursa 10-15 dakikalık şekerleme yapın fakat bunu en az 8 saat uyanık kalmak şartıyla yapabilirsiniz.
  • Yatmadan en az bir saat önce zihinsel aktivite isteyen işlerinizi bırakın.
  • Yatmadan önce üzüntülü ve endişeli olayları düşünmekten kaçının , yatakta duygusal tartışmalara girmeyin.
  • Yatak odanızın rahat bir uyku için gerekli sıcaklıkta olduğundan emin olun.
  • Yatak odanızı uyumak için kullanın. Gece yarısı uyanırsanız başka bir odaya gidin tv seyredin kitap okuyun ve uykunuz gelince yatak odanıza dönün.
  • Kas gevşetme gibi rahatlatıcı teknikler öğrenin ve yatakta uygulayın.
  • Kafein alımı yatmadan en az 4-6 saat önce kesilmelidir. Kafein uyarıcı bir maddedir ve kahve,kola, çay, çikolata ve çeşitli ilaçlarda bulunur. Çok fazla kafein kullanan biriyseniz yoksunluk belirtileri en aza indirgemek için yavaş yavaş azaltın ve bırakın.

Bu bilgilerden sonra hala uyku sorunları yaşıyorsanız doktorunuza danışın, sağlık sorunları nedeniyle uyku sorunları yaşıyor olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir