Kişisel Gelişim

İyi bir okur olmanın 7 basit yolu

İyi bir okur olmanın 7 basit yolu

İyi bir okuyucu nasıl olunur ve okur olmanın ölçüsü nedir ? proBilgi.com olarak bu yazımızda sizlere nasıl daha fazla okuyabilirsiniz bunu anlattık. Kişisel gelişimin en büyük çözümlerinden birisi okumaktır. Okumak beynimizi çalıştıran en iyi aktivitelerden biridir, sözcük dağarcığımızı çoğaltır, kendi kültürümüzü ve diğer kültürleri anlamamızı kolaylaştırır ve anlatmak için hikayelerimiz olmasını sağlar.

Peki sizi okumaktan uzak tutan şey nedir ? Vakit bulamıyor olabilirsiniz , akşamları yorgun olabilirsiniz belkide okumak sadece gözünüzü korkutuyordur yada sadece üşeniyorsunuzdur. Aşağıda size bunları aşmanız ve iyi bir okur olmanız için basit ipuçları sunuyoruz.

1. Ufaktan başlayın

Eğer zamanınız yoksa sabahları kalkıp 150 sayfa okumaya çalışmayın (Tabi yapabiliyorsanız ne mutlu) bunun yerine akşam yatağa girince yada öğle yemeğinde ne zaman isterseniz sadece 15 dakikanızı ayırın zamanı önemli değil ama bu 15 dakikaya sadık kalmaya özen gösterin.

2. Okumayı programınıza uyarlayın

Yolda fazla zaman mı geçiriyorsunuz ? Bundan daha iyi zaman bulamazsınız okumak için (Tabi toplu taşımayı kullandığınızı farzediyorum eğer kendi aracınızı kullanıyorsanız bu fikir size zarar verebilir : ) ) Metroda yada otobüste rahatlıkla kitap okuabilirsiniz , çok sallanıyor araç diyorsanız sesli kitap alın ! Çözümler tükenmez.

3. Ne okumak istediğinize karar verin

Klasiklerimi tercih edersiniz yoksa popüler romanlarımı ? Yada belirli bir konuda bilginizi artırmayımı ? örneğin siyaset, web programlama , sanat tarihi yada yabancı dil ? Okumak istediğinize net karar vermeniz bu konuda ilerlemenizi kolaylaştıracaktır.

4. Yapmanız gerekenlere köle olmayın

Bu ne anlama geliyor ? Örneğin bir arkadaşınız sinemaya gitmeyi teklif etti , gitmeyin ve evde kitap okuyun emin olun bu size çok daha fazla şey kazandıracaktır. Tabi arkadaşlarınızıda ihmal etmeyin. Kitap okumayı daha zevkli bir aktiviteye yönelerek ertelemeyin , kitap okumak sizin için “to do list” (yapılacaklar listesi) nde olsun.

5. Konsantrasyonunuzu bozacak ortamlardan uzak durun

Sessiz bir yer bulun. Bir kafeye gidin yada parka gidip bir banka oturun. Cep telefonunuzu kapatın ve hayattan biraz uzaklaşın. Kitap okurken aynı zamanda dinlendiğinizi hissedeceksiniz. Ayrıca okuduğunuz kitapla bir bütün olmanızı ve içine girmenizi sağlar.

6. İlerlemenizi not edin

Bitirdiğiniz kitapları not edin. Sadece adını ve yazarını olsa bile. Kitap hakkında ufakta olsa birşeyler not etmek hem hedefe ulaşmak için kendinize olan güveninizi artıracak hemde ilerde kitap hakkında daha çok şey hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

7. Herkese söyleyin

Okuduğunuz kitapları dost çevrelerinizde , sohbetlerinizde paylaşın. Sizinle aynı kitabı okuyanlar ile kitap hakkında yorumlar , tartışmalar yapabilirsiniz. Kitap hakkında inceleme yazıp bir blogda paylaşabilirsiniz belki bu sayede başka birisi daha okur , değilmi ?

İyi bir okur olmanın 7 basit yolu&rdquo yazısı için bir yorum yazılmış.;

  1. KESİNLİKLE KATILIYORUM ,ve KUTLUYORUM SIZLERE ALBERTO MANGUEL İN A HİSTORY OF READING DEN BİR SÖZÜNÜ SÖYLEMEK İSTİYORUM ‘OKUMAKLA BİRİKİM YAPARSINIZ VE BU BİRİKİM EGEOMETRİK Bİ SEKİLDE ARTAR ;OKUNAN HER YENİ ŞEY OKUYUCUNUN DAHA ÖNCE OKUDUKLARININ ÜSTÜNE YENİSİNİ İNŞA EDER.’LÜTFEN SİZDE İNŞASI SAĞLAM YÜKSEK YAPILAR OLUŞTURUN…:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir