İş Dünyası, Sağlık

İşyerinde hastalıklardan korunma yolları

İşyerinde hastalıklardan korunma

Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara burun, boğaz ve ciğerleri etkileyen virüsler neden olur. Bunlar genellikle, hasta olan kişinin öksürmesi veya aksırmasıyla kişiden kişiye yayılır.

Aynı zamanda grip ya da soğuk algınlığına yakalanan kişinin bilgisayarlara, kapı kollarına, masalara, telefonlara ya da trabzanlara dokunmasıyla da yayılır. Bazı virüsler ve bakteriler sert yüzeylerde iki saat ya da daha fazla yaşayabilirler. Kişi gözlerine, ağzına ya da burnuna dokunmadan önce ellerini yıkamalıdır, virüsler ya da bakteriler buralardan girer ve enfeksiyon başlar.

“Elleri sık sık yıkamak ve diğer temizlik alışkanlıklarını uygulamak, kişiyi okullarda, iş yerlerinde veya evde bakterilerin yayılmasından ya da bakteri kapmaktan koruyabilir.” diyor CDC (Amerika hastalık Önleme ve Koruma Merkezi)’nin sözcüsü Lola Russell.

Gribi önlemek

Gribi önlemenin en önemli yolu sonbaharda grip aşısı olmaktır. Tüm yaş gruplarına grip aşısı önerilmekle birlikte 49 yaşından küçük sağlıklı ve hamile olmayan kişilere nazal spray önerilir. Grip aşısı yaptırmanın en iyi zamanı Ekim ortasından Aralık ortasına kadar olan zaman dilimidir. Grip sezonu Ekim’den Mayıs’a kadar devam eder ve sizi koruyacak olan antikorların gelişmesi aşı yapıldıktan sonra iki hafta sürmektedir.

Bu insanlar sağlık uzmanlarından onay almadan aşı yaptırmamalıdırlar, CDC’nin açıklamasına göre bu kişiler şöyledir:

  • Tavuk yumurtasına aşırı alerjisi olanlar
  • Grip aşısına geçmişte aşırı tepki göstermiş olanlar
  • Bir önceki grip aşısını altı hafta içinde yaptıran ve Guillain-Barré sendromu gözlenenler
  • Ateşli hastalıklara yatkın olanlar Hastalandıktan sonra iyileşene kadar beklemesi gerekenler

Ekstra İpuçları

CDC’nin bu ilave tavsiyeleri iş yerinde ve gittiğiniz her yerde enfeksiyon kapmamanız için size yardımcı olacaktır:

  • Soğuk algınlığı ya da gribe yakalanmış insanlarla temas kurmaktan kaçının. Hastalandığınız zaman çevrenizdekilerle mesafeli durarak, hastalığınızı onlara bulaştırmamış olursunuz.
  • Hasta olduğunuzda evde kalın, işe gitmeyin. İnsanlara hastalığınızı bulaştırmayarak onlara yardımcı olursunuz.
  • Bir mendile öksürün ya da aksırın ve ardından mendili atın. Eğer mendiliniz yoksa öksürürken ya da aksırırken elinizle kapatın. Ardından ellerinizi yıkayın.
  • Gün boyunca ellerinizi sık sık yıkayın. Sabun ve sıcak su varsa ellerinizin her tarafını temizlemek için birbirine sürterek yıkayın.
  • Burnunuza, gözlerinize ve ağzınıza dokunmayın. Virüsler ve bakteriler vücudunuza bunlardan biriyle rahatça girebilirler.

Su ve sabun yoksa alkolsüz tek kullanımlık temizleme mendilleri ya da dezenfektan jel kulanın. En iyi etkiyi göstermesi için ürünün en az yüzde 60 alkol içerdiğini kontrol edin. Eğer jel kullanıyorsanız kuruyana kadar ellerinizi ovuşturun.

“Yeteri kadar uyku uyumak, fiziksel olarak aktif olmak, stresle başa çıkabilmek, yeterince sıvı tüketmek ve doğal yiyeceklerle beslenmek gibi diğer sağlık alışkanlıklarını uygulayın” diyor Russell.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir