Diyet & Fitness

İştah kapatan besinler

İştah kapatan ve acıkmanızı geciktiren besinleri bilerek beslenmek, kilo kontrolünüzü sağlamanız açısından son derece önemlidir. Çabuk acıkmanıza neden olan besinler şeker ve un içeren yiyeceklerdir. Bu tarz besinler çok çabuk kana karışır. Böylece kan şekeriniz çok hızlı bir biçimde yükseldiği gibi aynı hızla tekrar düşer. Bunun sonucu olarak da hemen acıkırsınız.  Midenizde oluşan yanma hissi sizi bir şeyler atıştırmaya yönelterek kilo almanıza neden olur. Üstelik bu nedenle çabuk yükselip alçalan kan şekeriniz yüzünden ileride sağlık sorunları yaşama ihtimaliniz de artar.

İştahınızı kesen yiyecekler içerisinden un ve şeker barındırmayan, lifli ve yüksek proteinli yiyeceklerdir. Bu tip besinlere örnek olarak; sebzeler, meyveler, kuru baklagiller, et, tavuk, balık, süt, yumurta gibi yiyecekleri sayabiliriz. Bu yiyecekleri tüketmeniz kan şekerinizi dengede tutar. Sindirilmesi daha uzun sürdüğü için daha geç acıkırsınız.

Unlu tatlıları da tek başına tüketmemelisiniz. Özellikle aç karnına yiyeceğiniz unlu tatlılar, bir iki saat içinde aniden acıkmanıza neden olacaktır. Ani acıkma hissi yüzünden normalde yiyeceğinizden çok daha fazlasını tüketerek fazladan kalori almış olursunuz. Unutmayın kilo almanın başlıca nedeni, harcadığınız enerji miktarından daha fazla kalori değeri içeren besinleri tüketmenizdir.

İşin püf noktası karbonhidratları, proteini ve kan şekerini doğru oranda dengelemektedir. Eğer tatlı bir şey yiyecekseniz tok karnına yemenizde fayda var. Böylece tatlıyı yedikten sonra hemen acıkma ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz. Mesela bir dilim çikolatalı kekin ile beraber bir bardak yağsız süt içerek kan şekeri değerinizi dengede tutabilirsiniz. Bu şekilde hem çabuk acıkmayı önlemiş hem de kan şekerinizin ani yükselmesini engellemiş olursunuz. Ayrıca yediğiniz tatlıdaki kimyasallar da kanınıza çabucak karışmaz. Hızlı biçimde kana karışan besinler vücutta yağ olarak depolandığından kilo almanıza yardımcı olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir