Kişisel Gelişim

İsimleri kolay hatırlamak için 6 yöntem

İsimleri kolay hatırlamak

İşiniz gereği sürekli yeni insanlarla tanışıyor olabilirsiniz,  sürekli çeşitli toplantılar, seminerle, müşteriler vs . bir kaç gün sonra aynı kişiyi gördüğünüzde ismi dilinizin ucuna geliyor ve çıkmıyorsa isimleri hatırlamak için buyrun size 6 yöntem. Aşağıdaki yöntemlerin yanı sıra hafızanızı nasıl güçlendiririz konulu yazımızı okumayıda ihmal etmeyin.

1. İsmini söylerken dikkarinizi verin , eğer net duyamadıysanız tekrar etmesini istemekten çekinmeyin.

2. Nesneleri kullanın. Mesela yeni tanıştığınız biri size kartvizini verince hemen cebinize atmayın. Ünvanını ve ismini ordan tekrar okuyun.

3. İnsanlarla tanışırken, el sıkışırken “Tanıştığımıza memnun oldum, Bülent ben.” şeklinde isminizi söyleyin ki onlarda söylesin.

4. Yeni tanıştığınız biriyle sohbet ederken konuşma sırasında adını en az 3 kere tekrarlayın. mesela “Bu konferansa ilk defa mı katılıyorsun Bülent ?” , “Bugün seni burda görmek çok güzel Bülent” gibi. Adını sık sık tekrarlamak otomatik olarak hafızanıza yerleştirecektir.

5. Günlük hayatta çok fazla telaş olduğu için birinin ismini unutmak çok garip bir durum değildir. Ona kibarca sorabilirsiniz , diğer yandan birisi sizin adınızı unutursa hemen söyleyin ki durum garipleşmesin.

6. Eğer birinin ismini hatırlıyorsanız o insan kendini değerli ve önemli hissedecektir , o yüzden isimleri hatırlamaya önem verin ve biraz çaba harcayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir