İş Dünyası

İş arkadaşlarınızla bunları konuşmayın

İş arkadaşlarınızla bunları konuşmayın

İşyerinizde birlikte çalıştığınız arkadaşlarınızla konuştuğunuzda yada paylaştığınızda şimdi olmasa bile ilerde problem olabilecek konular vardır. Kariyerinizin geleceği için aşağıda açıkladığımız konulardan iş arkadaşlarınıza bahsetmeyin.

1. Maaş bilgisi

Aldığınız maaş sizin ve insan kaynaklarının arasındadır. Bunu başkalarının bilmesi sizin sır tutmakta pek başarılı olmadığınızı gösterir.

2. Sağlık geçmişi

Kimse gerçekten sizin ağrılarınız , son geçirdiğiniz ameliyat yada doğum sıkıntılarınız ile ilgilenmez. İşveren için bu sıkıntılı ve sorunlu olabilecek çalışan demektir.

3. İş şikayetleri

İş yükü, iş stresi yada şirket hakkında şikayetler sizi hızla öğle yemeğine bile çağrılmayan yalnız bir kişi yapacaktır.

4. Satın aldıklarınızın maliyeti

Eğer biraz lüks yaşama düşkünseniz ve pahalı oyuncaklar, kıyafetler alıyorsanız bu işyerinizde spekülasyonlara neden olabilir.

5. Dedikodu

Eğer birilerinin dedikodusunu yapıyorsanız, yaptığınız kişi sizden şüphelenir. Ayrıca birisi size dedikodu yapıyorsa, sizin de dedikodunuzu yapıyordur.

6. Mahrem bilgiler

Kişisel ve özel bilgilerinizi iş arkadaşlarınızla paylaşmayın. Daha sonra aleyhinize kullanılabilir.

7. Politika ve Din

“İnsanlar iki konuda tutkulu ve güçlü görüşlere sahiptir.” İş arkadaşlarınız sizden uzaklaşabilir ve kariyerinizi olumsuz etkiyelebilir.

8. Yaşam biçimi değişiklikleri

Ayrılıklar, boşanmalar ve bebek yapma planları eğer gerekliyse paylaşılmalıdır. Aksi takdirde diğerleri bunu sizin yetenekleriniz, zaman sınırlamalarınız aleyhinde kullanabilirler.

9. Sosyal medya ve bloglar

İnternette söylediğiniz bir şey gerçek hayatta olduğundan daha fazla zararlı olabilir. Yaptığınız yorumlar bir çok göz tarafından görülebilir bunu unutmayın.

10. İş arkadaşlarınıza olumsuz bakma

Eğer bir iş arkadaşınızın yaşam biçiminden veya giyiminden hoşlanmıyorsanız bunu kendinize saklayın. İşyeri bunlar için değildir.

11. Haftasonu kaçamakları

Haftasonu geçirdiğiniz güzel vakitleri, eğlenceleri yada maceraları pazartesi işyerinde anlatmayın. Bu sizi profesyonellikten uzak ve güvenilmez gösterebilir.

12. Kişisel problemler ve ilişkiler

“Başarısız evlilikler ve ayrangönüllü olmak istikrarsızlık göstergesidir.” Ofis aşkları dedikodunun ve kırık kalplerin mimarıdır. İşyerinde aşktan uzak durun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir